Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO pozastaví smlouvu CFE. Rusko od ní odstoupilo

NATO
NATO
Foto: NATO

NATO pozastaví smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE). Aliance odsoudila postup Ruska, které se jí už několik let neřídilo a v noci na úterý od smlouvy definitivně odstoupilo. Smlouva byla klíčovým prvkem bezpečnostního uspořádání po konci studené války.

Severoatlantická aliance v komuniké sdělila, že členské státy hodlají pozastavit fungování smlouvy CFE na tak dlouho, dokud to bude nutné. "Je to rozhodnutí, které má plnou podporu všech spojenců NATO," stojí v textu.

"Jakkoli uznáváme roli CFE coby základního kamene euroatlantické bezpečnostní architektury, situace, v níž by se strany z řad spojenců smlouvou řídily, zatímco Rusko by tak nečinilo, by byla neudržitelná," uvedlo NATO.

Smlouva byla podepsána 19. listopadu 1990 a platit začala přibližně o dva roky později. Bývá označována za jednu z klíčových dohod v oblasti bezpečnosti v Evropě od skončení studené války: omezuje rozmístění tanků a vojsk v zemích Severoatlantické smlouvy a Varšavské smlouvy ve východní Evropě.

Moskva však v roce 2015 oznámila, že se přestává účastnit zasedání společné komise o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, přičemž svou účast na smlouvě CFE pozastavila již v roce 2007. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o vypovězení CFE v květnu roku 2023, přibližně

15 měsíců po zahájení invaze na Ukrajinu. NATO v této souvislosti šéfa Kremlu kritizovalo s tím, že "podkopává euroatlantickou bezpečnost".

Smlouva, jejímž cílem bylo vyvážit konvenční síly ke konci studené války, byla podle Ruska de facto porušena, protože bývalé sovětské republiky Estonsko, Lotyšsko, Litva a bývalé země Varšavské smlouvy se začátkem 21. století staly členy NATO.

Smlouva CFE počítá s omezením pěti kategorií zbraní a techniky – jde o tanky, bojová obrněná vozidla, dělostřelectvo kalibru více než 100 milimetrů, bojová letadla a útočné vrtulníky – a zajišťuje také výměnu informací a rozsáhlou inspekční činnost v zúčastněných zemích.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy