reklama

"Bude to jasná ukázka naší jednoty, síly a našeho odhodlání se navzájem chránit," řekl americký generál Chris Cavoli, jeden z nejvýše postavených velitelů aliance, o chystaném cvičení.

Předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer ve čtvrtek prohlásil, že aliance je silnější než kdy dřív. Zdůraznil však, že kvůli jakékoliv potenciální hrozbě je třeba dělat stále více. "Je to i o připravenosti," konstatoval nizozemský admirál. Bauer již o den dříve poznamenal, že je třeba posílit zejména kolektivní obranu.

Cvičení Steadfast Defender potrvá do konce května. Kromě vojáků ze všech 31 členských zemí se ho zúčastní i příslušníci švédské armády. Stockholm stále čeká na ratifikaci členství ze strany Turecka a Maďarska.

Rusko už téměř dva roky válčí se sousední Ukrajinou, kterou napadlo na konci února 2022. Bauer ocenil nasazení ukrajinských vojáků, podporu Kyjeva označil za investici do vlastní bezpečnosti zemí NATO. Připustil však, že konflikt pro tuto chvíli zamrzl. "Neměli bychom očekávat, že se stane zázrak ani na jedné straně," řekl admirál.

Největší vojenské cvičení NATO od dob studené války proběhlo v roce 2018, ale zdaleka nemělo rozsah toho připravovaného. Manévry nazvané Trident Juncture na norském území absolvovalo 51 tisíc vojáků.