V úterý Severoatlantická aliance (NATO) uzavřela smlouvy na nákup více než 200 000 kusů dělostřeleckých granátů v hodnotě přes 1,1 miliardy eur.
Členské státy NATO vyčerpaly skladové zásoby těžké munice při podpoře Ukrajiny v boji proti vojenské agresi ze strany Moskvy.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil důležitost doplňování zásob spojenci během poskytování podpory Ukrajině. NATO usiluje o posílení vlastních výrobních kapacit a uzavřelo kontrakty na dodávky munice v hodnotě téměř 9,2 miliardy eur, zahrnující i přibližně 1000 raket systému Patriot.
Zatímco Evropská unie se také snaží zvýšit své výrobní schopnosti, zaostává v dodání jednoho milionu kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Stoltenberg zdůraznil, že podporovatelé Kyjeva budou nadále poskytovat Ukrajině zbraně a munici, aby si mohla udržet svrchovanost a nezávislost.
I když momentálně nehrozí žádné přímé nebo nepřímé nebezpečí od Ruska vůči některému ze spojenců NATO, aliance posílila obranu svého východního křídla s cílem odrazit případné agrese ze strany Moskvy.
O tom, že členské země NATO plánují zakoupit až 1000 raket pro systémy Patriot s cílem posílit svou protivzdušnou obranu, informovala už zkraje ledna Agentura NATO pro podporu a zakázky (NSPA).
Tato zakázka představuje jednu z největších finančních transakcí pro NSPA, přičemž celková cena raket by měla dosáhnout 5,5 miliardy amerických dolarů. Součástí této transakce jsou také testovací zařízení a náhradní díly, které budou potřebné pro budoucí údržbu.
Stoltenberg toto oznámení pozitivně přivítal. "Tato investice potvrzuje sílu transatlantické spolupráce v oblasti obrany a závazek NATO vůči bezpečnosti našeho obyvatelstva," prohlásil.
Stoltenberg zdůraznil, že ruské útoky drony a raketami na ukrajinské civilisty, města a oblasti poukazují na klíčový význam moderní protivzdušné obrany. Dodal, že navýšení výroby střeliva je klíčové pro zajištění bezpečnosti nejenom Ukrajiny, ale i ostatních členských zemí NATO.
V rámci této zakázky se několik členských zemí NATO, včetně Německa, obrátilo na NSPA. Při výrobě raket a raketových systémů se očekává spolupráce evropského konsorcia MBDA a americké společnosti Raytheon, která vyrábí i systémy Patriot. Výroba bude soustředěna v německém městě Schrobenhausen, kde již probíhá údržba střel pro systémy Patriot.
Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.
Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.
Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu.
Témata: NATO (Severoatlantická aliance), zbraně
Související
12. března 2024 9:30
11. března 2024 14:02
27. února 2024 14:47
26. února 2024 20:44
22. února 2024 19:32
14. února 2024 8:48