zbraně

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump promluví na mítinku asociace držitelů zbraní

Svět

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

Vít Rakušan

Rakušan si prosadil změny v zákoně o zbraních, vláda novelu schválila

Domov

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Vláda odsouhlasila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině

Svět

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

Zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Lidé by po útoku na FF UK zpřísnili pravidla pro držitele zbraní

Domov

Češi nejsou pro zákaz držení zbraní, většina by jich ale zpřísnila legislativu, ukazují výsledky lednového šetření agentury STEM. Majitelé zbraní by se podle lidí měli častěji podrobovat lékařským prohlídkám včetně povinných psychotestů. Podle respondentů by se měl také omezit počet zbraní, které může vlastnit jedna osoba.

Andrzej Duda

Polsko podle Dudy nadále dodává Ukrajině zbraně

Svět

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident Andrzej Duda s tím, že slova tamního premiéra byla pochopena špatně a týkala se pouze nových zbraní.

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Svět

Evropská unie předala Ukrajině téměř čtvrt milionu kusů munice

Evropská unie předala Ukrajině 223.800 kusů dělostřelecké munice, uvedl mluvčí EU Peter Stano s tím, že jde o první část dodávky celkem milionu kusů munice, které evropské země slíbily poskytnout ukrajinské armádě v průběhu roku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Ursula von der Leyenová

EU dává 500 milionů eur na podporu výroby munice v Evropě

Svět

Evropská komise dnes učinila další krok ve snaze urychlit dodávky zbraní a raket na Ukrajinu. Unie dá na výrobu munice v Evropě celkem 500 milionů eur. Podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové tak dojde i k posílení vlastní obranyschopnosti sedmadvacítky.

Ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Střelba v bance v americkém Louisville si vyžádala pět mrtvých a šest zraněných

Svět

Střelba v budově banky v centru amerického města Louisville si dnes vyžádala pět mrtvých včetně útočníka. Osm lidí utrpělo zranění, informovala agentura AP s odvoláním na místní policii. Na místě zasahovali policisté i agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Všichni zranění, včetně dvou policistů, jsou podle stanice CNN v nemocnici. Zdravotní stav dvou je kritický.

Ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Po útoku střelce na škole v Nashville tři mrtvé děti

Svět

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami dnes zabila tři dospělé a tři děti v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Podrobnější informace o podezřelé ani možný motiv útoku ihned neposkytla.

Petr Pavel

Domov

Podle Pavla ČR má kapacitu vyrábět munici, chybí pracovníci

Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policistu, který chyboval se zbraní ve školce, čeká zřejmě kázeňský postih

Domov

Policistu, kterému náhodně vystřelila služební zbraň po besedě v přerovské mateřské školce, zřejmě čeká kázeňský postih. Krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld nařídil v souvislosti s tímto incidentem opětovné proškolení policistů v manipulacích se zbraní, aby se podobné případy již neopakovaly. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Ukrajinská armáda

Business Insider: Slovensko blokuje opravu zbraní z Ukrajiny

Svět

Slovensko blokuje opravu německých zbraní z války na Ukrajině a na ukrajinsko-slovenské hranici se hromadí poškozené houfnice. Uvedl to dnes německý server Business Insider s odvoláním na několik vysoce postavených zdrojů v německé vládě.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy