Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie předala Ukrajině téměř čtvrt milionu kusů munice

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
Foto: unsplash.com

Evropská unie předala Ukrajině 223.800 kusů dělostřelecké munice, uvedl mluvčí EU Peter Stano s tím, že jde o první část dodávky celkem milionu kusů munice, které evropské země slíbily poskytnout ukrajinské armádě v průběhu roku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Podle plánu dohodnutého v únoru EU vyčlenila dvě miliardy eur na výrobu dělostřelecké munice i na nákup již vyrobené. Stano upřesnil, že v rámci první fáze plánu byla vyčleněna jedna miliarda eur na proplacení přibližně poloviny nákladů na náboje poskytnuté členy EU z jejich stávajících arzenálů.

"Členské státy dodaly kolem 223.800 kusů dělostřelecké munice - samohybnou, přesně naváděnou a minometnou munici s dlouhým doletem - a 2300 raket všech typů," uvedl Stano.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell v květnu uvedl, že evropské země výrazně zaostávají za plánem splnit svůj příslib o dodání milionu nábojů do příštího jara. Ve druhé fázi plánu EU se plánuje objednat výrobu 155milimetrových nábojů a raket pro Ukrajinu

EU očekává, že rámcové smlouvy s výrobci budou podepsány během následujících týdnů, což umožní členům EU začít zadávat objednávky.

Ozbrojené síly Ukrajiny během probíhající protiofenzivy aktivně využívají veškerou dostupnou munici a po rozhodnutí USA zásobovat Ukrajinu i kazetovou municí. Mají tak v některých případech výhodu nad ruským dělostřelectvem.

Západní experti však vyjadřují obavu, že spotřeba munice na frontě je velmi vysoká.

Témata:  válka na Ukrajině zbraně

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.