Podle plánu dohodnutého v únoru EU vyčlenila dvě miliardy eur na výrobu dělostřelecké munice i na nákup již vyrobené. Stano upřesnil, že v rámci první fáze plánu byla vyčleněna jedna miliarda eur na proplacení přibližně poloviny nákladů na náboje poskytnuté členy EU z jejich stávajících arzenálů.

"Členské státy dodaly kolem 223.800 kusů dělostřelecké munice - samohybnou, přesně naváděnou a minometnou munici s dlouhým doletem - a 2300 raket všech typů," uvedl Stano.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell v květnu uvedl, že evropské země výrazně zaostávají za plánem splnit svůj příslib o dodání milionu nábojů do příštího jara. Ve druhé fázi plánu EU se plánuje objednat výrobu 155milimetrových nábojů a raket pro Ukrajinu

EU očekává, že rámcové smlouvy s výrobci budou podepsány během následujících týdnů, což umožní členům EU začít zadávat objednávky.

Ozbrojené síly Ukrajiny během probíhající protiofenzivy aktivně využívají veškerou dostupnou munici a po rozhodnutí USA zásobovat Ukrajinu i kazetovou municí. Mají tak v některých případech výhodu nad ruským dělostřelectvem.

Západní experti však vyjadřují obavu, že spotřeba munice na frontě je velmi vysoká.