Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové chtěli zavraždit šéfa německého výrobce zbraní pro Ukrajinu

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
Foto: unsplash.com

Americké tajné služby začátkem letošního roku zjistily, že Rusko plánovalo zavraždit generálního ředitele německého výrobce zbraní Rheinmetall, který vyrábí dělostřelecké granáty a vojenská vozidla pro Ukrajinu. 

S odvoláním na pět nejmenovaných představitelů USA a Západu to dnes uvedla stanice CNN.

Spiknutí s cílem zavraždit šéfa Rheinmetallu Armina Pappergera bylo jedním ze série plánů ruské vlády na zabití čelních představitelů obranného průmyslu po celé Evropě, kteří podporovali vojenské úsilí Ukrajiny, cituje Reuters.

Když se o tomto spiknutí dozvěděli Američané, informovali německou stranu, jejíž tajným službám se podařilo Pappergera ochránit a spiknutí zmařit, uvádí CNN. Vysokopostavený představitel německé vlády podle zpravodajské stanice potvrdil, že Spojené státy v souvislosti se spiknutím Berlín varovaly.

Pappergerova společnost je největší a nejúspěšnější výrobce dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů, které jsou pro Ukrajinu v opotřebovávací válce proti Rusku životně důležité.

Společnost v nadcházejících týdnech otevírá na Ukrajině závod na obrněná vozidla, přičemž podle jednoho zdroje obeznámeného s tajnými službami je tento krok pro Rusko hluboce znepokojující, píše CNN.

Témata:  Rusko zbraně

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.