Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muniční zásoby ukrajinských vojáků se sjižují, varují USA

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
Foto: unsplash.com

Muniční zásoby ukrajinských vojáků se tenčí, zatímco obrovský balík americké vojenské pomoci stále uvízl v Kongresu, blokovaný republikány. Uvedl to vlivný poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Sullivan naléhavě vyzval republikány vedenou Sněmovnu reprezentantů, aby stejně jako Senát rychle schválila miliardový balík pomoci pro Ukrajinu, určený k odražení ruské agrese.

"Čekání si již nemůžeme dovolit. Každý den znamená ztrátu pro Ukrajinu a pro národní bezpečnost Spojených států," prohlásil Sullivan na brífinku v Bílém domě. "Sázka se zvyšuje každým dnem. Cena nečinnosti stoupá," dodal.

"Stále častěji dostáváme zprávy, že ukrajinští vojáci na frontě buď nedostávají dostatek munice, nebo jim dochází úplně, zatímco ruské síly nepřetržitě útočí ze všech stran, snažíce se vyčerpat ukrajinskou obranu," varoval. Sullivan zdůraznil, že jak spojenci, tak i nepřátelé USA sledují tuto situaci pozorně.

Sullivanovo vystoupení před novináři následovalo den poté, co prezident Biden v televizním projevu vyzval republikány ve Sněmovně reprezentantů k rychlému schválení návrhu zákona o pomoc Ukrajině.

Biden také kritizoval svého pravděpodobného protivníka v nadcházejících prezidentských volbách, Donalda Trumpa, za jeho "hloupé" výhrůžky. Trump totiž prohlásil, že bude podporovat Rusko, pokud bude NATO členským zemím, které nesplní své finanční závazky v oblasti obrany, vyhrožovat útoky.

Nový hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil, Olexandr Syrskyj, dříve ve středu uvedl, že situace na frontě s Ruskem je "extrémně těžká" a zpoždění americké vojenské pomoci oslabuje bojové schopnosti Ukrajiny.

Témata:  válka na Ukrajině zbraně

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy