Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa je smrtelná, varuje Macron. Vyzval k většímu zbrojení

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na pařížské Sorbonně zdůraznil potřebu posílení obrany Evropy a zvýšení vlastní zbrojní produkce jako odpověď na globální bezpečnostní hrozby. Uvedl to server France24.

Macron také vyzval k odstranění obranné závislosti na Spojených státech a k posílení vazeb na Británii. Podle něj by Evropa měla podporovat své firmy, nezávislost průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Macron varoval, že Evropa čelí smrtelným hrozbám a zdůraznil potřebu rychlého rozhodování a jednoty v reakci na ruskou hrozbu a konflikty na Blízkém východě. V reakci na nedostatek zbraní během ruské invaze na Ukrajinu vyzval Macron k navýšení výroby zbraní a munice v EU, zdůraznil důležitost nákupu od evropských výrobců a navrhl vytvoření evropské obranné akademie.

Macron rovněž podotkl, že Evropa nemůže spoléhat na USA, které se soustředí především na svou vlastní budoucnost a výzvy spojené s Čínou. Během svého projevu Macron také mluvil o potřebě posílení konkurenceschopnosti evropských firem a snížení závislosti na dovozu surovin z mimoevropských zemí, zejména z Číny.

Tento projev Macrona na Sorbonně přichází v době politických výzev, kterým čelí jeho strana Obnova před nadcházejícími evropskými volbami, a zdůrazňuje potřebu jednoty a rozhodnosti v reakci na aktuální výzvy, kterým Evropa čelí. 

Témata:  Emmanuel Macron zbraně

Související

Aktuálně se děje

30. května 2025 21:48

Trump se pobavil na účet Macrona. Pak zopakoval nepravdivý výrok o stipendiích

Prezident Donald Trump v novém prohlášení uvedl, že by si přál, aby návrh rozpočtového zákona, který jen těsně prošel Sněmovnou reprezentantů, obsahoval ještě větší daňové škrty. "Chtěl bych vidět větší daňové úlevy," řekl Trump novinářům. "Ten zákon je skvělý. Trochu se s ním ještě bude manipulovat, bude se o něm jednat v Senátu."

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy