Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa je smrtelná, varuje Macron. Vyzval k většímu zbrojení

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na pařížské Sorbonně zdůraznil potřebu posílení obrany Evropy a zvýšení vlastní zbrojní produkce jako odpověď na globální bezpečnostní hrozby. Uvedl to server France24.

Macron také vyzval k odstranění obranné závislosti na Spojených státech a k posílení vazeb na Británii. Podle něj by Evropa měla podporovat své firmy, nezávislost průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Macron varoval, že Evropa čelí smrtelným hrozbám a zdůraznil potřebu rychlého rozhodování a jednoty v reakci na ruskou hrozbu a konflikty na Blízkém východě. V reakci na nedostatek zbraní během ruské invaze na Ukrajinu vyzval Macron k navýšení výroby zbraní a munice v EU, zdůraznil důležitost nákupu od evropských výrobců a navrhl vytvoření evropské obranné akademie.

Macron rovněž podotkl, že Evropa nemůže spoléhat na USA, které se soustředí především na svou vlastní budoucnost a výzvy spojené s Čínou. Během svého projevu Macron také mluvil o potřebě posílení konkurenceschopnosti evropských firem a snížení závislosti na dovozu surovin z mimoevropských zemí, zejména z Číny.

Tento projev Macrona na Sorbonně přichází v době politických výzev, kterým čelí jeho strana Obnova před nadcházejícími evropskými volbami, a zdůrazňuje potřebu jednoty a rozhodnosti v reakci na aktuální výzvy, kterým Evropa čelí. 

Témata:  Emmanuel Macron zbraně

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy