Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU chce naplánovat financování zbraní pro Ukrajinu na další roky

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Evropská unie chce podstatně navýšit fond, jehož prostřednictvím členské země financují zbraně pro Ukrajinu, která od konce loňského února čelí ruské agresi. Ve čtvrtek to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Mělo by jít o další miliardy eur.

Konkrétně server Politico se odvolává na své zdroje a tvrdí, že by mělo jít o 20 miliard eur. Peníze by měly sloužit po dobu příštích čtyř let, shoda členských států unie se bude hledat na podzim.

Brusel podle Borrella musí v podpoře napadené země pokračovat, protože ruské útoky v posledních dnech jsou důkazem toho, že Moskva o ukončení konfliktu neusiluje. "Vyžaduje to od nás jasnou reakci. A ta může být kromě rétoriky jen jediná, poskytnout nové zbraně," prohlásil šéf diplomacie.

Borrell hovořil o navýšení částky už na červnovém summitu. EU do této chvíle uvolnila z Evropského mírového nástroje (EPF) více než pět miliard eur, které zamířily do členských zemí jako náhrada za zbraně poskytnuté Ukrajině. Prostředky slouží také ke společným nákupům munice.

Konkrétní částka dnes oficiálně nezazněla, hovoří se ale o čtyřnásobku dosavadní sumy. Hledání shody v rámci sedmadvacítky ale zřejmě nebude úplně jednoduché, čeká se komplikovaná diskuze. Například Maďarsko do této chvíle nekývlo na uvolnění další z řady půlmiliardových plateb z EPF.

Témata:  EU Josep Borrell Ukrajina zbraně

Související

Aktuálně se děje

7. dubna 2026 18:30

OBRAZEM: Úchvatné fotky, jaké lidstvo ještě nevidělo. Posádka mise Artemis II poslala na Zemi nové snímky

Mise Artemis II včera přepsala dějiny kosmonautiky, když úspěšně dokončila očekávaný průlet kolem Měsíce. Čtveřice astronautů se v modulu Orion přiblížila k měsíčnímu povrchu na vzdálenost pouhých 6 545 kilometrů. Tento manévr nebyl jen technickým triumfem, ale i rekordním počinem – posádka dosáhla vzdálenosti přibližně 406 742 kilometrů od Země, čímž překonala dosavadní rekord legendárního Apolla 13 z roku 1970.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.