Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump promluví na mítinku asociace držitelů zbraní

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

NRA podporovala Trumpa už před volbami v roce 2016 a následně během prezidentského mandátu. Oceňovala například jmenování tří konzervativních soudců k Nejvyššímu soudu či označení obchodů se střelnými zbraněmi za základní podniky během koronavirové pandemie. Prodejny pak mohly zůstat otevřené.

Republikáni s podporou organizace a dalších lobbistů odmítají zpřísnění zákonů o zbraních s odvoláním na právo nosit zbraň stanovené ve druhém dodatku americké ústavy. Postoj nemění ani po sérii masových střeleb se spoustou obětí. Naopak demokraté v čele s prezidentem Bidenem se pokouší dosáhnout přísnější kontrole prodeje.

Trump v únorovém projevu na shromáždění NRA slíbil, že zruší pravidlo omezující prodej příslušenství ke zbraním a další předpisy zavedené současnou administrativou prezidenta Joea Bidena.

Podle průzkumů patří předpisy o střelných zbraních mezi problémy, které rozdělují společnost v rámci USA, přičemž velká většina Američanů podporuje přinejmenším nějaká omezení. V březnovém průzkumu agentury Reuters/Ipsos uvedlo 53 procent respondentů, že vláda by měla regulovat vlastnictví zbraní, přičemž 38 procent respondentů nesouhlasilo. Mezi republikány to bylo 35 procent.

Témata:  Donald Trump zbraně USA

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.