Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie dopadla převaděče migrantů. Přišli si na spoustu peněz

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) navrhla obžalobu 14 lidí, kteří měli zajišťovat přepravu ilegálních migrantů, především osob z území Turecka do České republiky či přes území České republiky do dalších zemí Evropské unie. 

Policisté se případem s s krycím názvem HATIN zabývali od srpna 2021. Podezřelí lidé měli zorganizovat neoprávněné překročení státní hranice České republiky nejméně dvěma tisícům ilegálních migrantů, od nichž měli inkasovat nemalé finanční částky. Celkový odhadovaný prospěch skupiny činí podle zjištění NCOZ nejméně 2 miliony eur. 

"Osoby jsou obviněny z trestného činu 'organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice' dle § 340 odst. 1, 3 písm. a), odst. 4 písm. c) trestního zákoníku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Všech 14 osob je stále stíháno vazebně," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté jako výnos z trestné činnosti zajistili zhruba 900 tisíc korun v hotovosti, dvě osobní motorová vozidla a jednu nemovitost. Konkrétně šlo o rodinný dům. 

V případě pravomocného rozsudku obviněným osobám hrozí tresty odnětí svobody až na 16 let. Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby už byl předán na Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. 

Témata:  Policie ČR migrace

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy