Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko by na základě migračního paktu přispívalo skoro půl miliardy, uvedl Rakušan

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Michal Kalášek / INCORP images

Česko by v případě neochoty přijmout běžence přispívalo v rámci unijního migračního paktu asi 480 milionů korun ročně, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce. Vicepremiér také nevyloučil znovuzavedení kontrol na hranici se Slovenskem. 

"Pokud se podíváme na procenta, kterými by se Česká republika podílela, tak nám to vychází přibližně na nějakých 18 milionů eur ročně. Jsme u nějakých 480 milionů korun, takže zhruba půl miliardy," řekl Rakušan s tím, že každoročně by se částka přepočítávala s ohledem na vývoj situace. 

Ministr pro srovnání zmínil, že nedávné kontroly na hranicích se Slovenskem vyšly na 180 milionů korun. Označil je za nutné opatření kvůli nefunkčnosti vnější hranice Schengenu. Letošní migrační situaci označil za klidnější, ačkoliv nejvytíženější letní měsíce teprve přijdou. "Kdyby se situace výrazně zhoršila, musíme k tomu přistoupit," nevyloučil znovuzavedení kontrol.

Rakušan v pořadu zopakoval, že si stojí za tím, že Česko bude mít výjimku, protože je pod velkým migračním tlakem s ohledem na přítomnost stovek tisíc ukrajinských občanů, kteří sem utekli před válkou rozpoutanou sousedním Ruskem. 

Místopředseda opozičního ANO Radek Vondráček řekl, že pokud se hnutí vrátí do vlády, proti unijní dohodě zakročí. "Uděláme všechno pro to, aby pakt spadl pod stůl. I kdybychom se měli soudit," podotkl a ministrovi vnitra vytkl, že tak poskytl část české suverenity Evropské komisi. 

Témata:  Vít Rakušan migrace EU

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy