Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děti s černým kašlem nebudou automaticky vyřazeny z výuky

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Žádné dítě, které není očkováno proti černému kašli, nebude vyřazeno z výuky. Výklad Hygienické služby Hlavního města Prahy (HSHMP), která školy informovala v dopise, že děti nebudou moci do školy, pokud se ve třídě objeví nákaza, nebyl podle ní přesný.

Chybu na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví (MZd) uznala i ředitelka HSHMP Zdeňka Shumová. Svrčinová zdůraznila, že žádná plošná opatření se v současné době nezvažují. Bude se postupovat individuálně.

"Musím zdůraznit, že žádné neočkované dítě nebude vylučováno z výuky," uvedla Svrčinová. Do školy by podle ředitele ministerského odboru veřejného zdraví Matyáše Fošuma neměli rodiče posílat děti s příznaky nemoci.

Hygienici budou oslovovat kontakty nakažených dětí. "S viditelně zdravým dítětem není potřeba vyhledat lékařskou péči jen z důvodu kontaktu s nakaženým," uvedl.

Rodiče by ale měli zkontrolovat, zda byly jejich děti v 10 či 11 letech přeočkovány proti černému kašli. Škola podle Fošuma nemá pravomoc vyžadovat kopii očkovacího průkazu, protože se jedná o zdravotnickou dokumentaci.

Rodiče musí prokázat očkování jen při přijetí dítěte do školky; u posledního ročníku předškolního vzdělávání a škol kvůli povinné docházce se nevyžaduje.

Témata:  nemoci Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy