Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NSS zamítl stížnost kvůli loňskému omezení pohybu lidí mezi okresy

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost muže, kterému loni policisté znemožnili odjet z hlavního města do Davle u Prahy, a to kvůli tehdy platnému omezení pohybu mezi okresy. Důvodem omezení byla pandemie covidu-19, která silně zatěžovala zdravotnický systém. Od snížené mobility lidí si vláda slibovala také menší šíření nákazy.

Podle NSS nešlo v konkrétním projednávaném případě o nezákonný zásah. Omezení pohybu mělo pádné a dostatečně jasně popsané důvody.

"V době přijetí krizového opatření hrozilo nekontrolovatelné šíření koronaviru vedoucí k vyčerpání kapacit zdravotnického systému, a tedy i k zásadnímu dopadu do zdraví populace – za takové situace bylo omezení zbytných kontaktů, při nichž hrozila infekce koronavirem, zajisté přiměřené," stojí v rozhodnutí NSS, které odkazuje na odůvodnění vládního usnesení. Zmiňuje také to, že většinu jiných možností, jak omezit šíření viru, už tehdy vláda v podstatě vyčerpala. Byly zavřené školy i některé provozovny, nesměly se shromažďovat větší skupiny lidí.

"Navíc, za účelem minimalizace dopadů do práv adresátů sama vláda stanovila z obecného omezení mobility řadu výjimek, které měly umožnit naplňování socioekonomických potřeb," doplnil soud v rozhodnutí.

Muž tvrdil, že když jej 1. března 2021 na jižním okraji Prahy policie zastavovala, směřoval za blízkou osobou v neodkladné záležitosti. NSS uvedl, že kdyby znal konkrétnější důvod, mohl by se k přiměřenosti zásahu vyjádřit. "Tak tomu ovšem v posuzované věci nebylo," konstatovali soudci.

Opatření platilo od 1. do 21. března 2021. Lidé se mohli pohybovat jen v okrese, v němž měli bydliště. Justice se už dříve zabývala například výhradami zemědělce z jižních Čech proti stejnému opatření. NSS i Ústavní soud však v jeho případě dospěly k závěru, že normotvornou činnost ani samotné důsledky obecně formulované právní normy nelze považovat za zásah do ústavních práv.

Původní takzvanou zásahovou žalobu v případě zemědělce odmítl Městský soud v Praze jako nepřípustnou. Podle ustálené judikatury se totiž s její pomocí nelze v nouzovém stavu proti krizovým opatřením bránit. Připadá v úvahu až žaloba proti konkrétnímu, individualizovanému zásahu, jako byla konkrétní silniční kontrola v případě muže z Prahy. Ani ten však nyní nedosáhl uznání, že zásah policie byl nezákonný.

Na opatření přijímaná mimo nouzový stav podle pandemického zákona už se uplatňují jiné principy. Přezkoumává je NSS v rámci své nové kompetence, přičemž se na něj může obrátit prakticky kdokoliv.

Témata:  Nejvyšší správní soud (NSS)

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.