Nejvyšší soud

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

NS navrhl na ústavní soudce Fialu, Ptáčka, Simona a Púryho, NSS Baxu a Zemanovou

Domov

Nejvyšší soud (NS) navrhl jako potenciální ústavní soudce čtyři své členy - Romana Fialu, Lubomíra Ptáčka, Pavla Simona a Františka Púryho. Nominační dopis dnes odeslal na Hrad předseda NS Petr Angyalossy. Svá doporučení prezidentu Petru Pavlovi už odeslal také předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka, zmínil Josefa Baxu a Barbaru Pořízkovou plus sedm dalších adeptů, kteří připadají v úvahu v bližší budoucnosti nebo delší perspektivě. Oba soudy dnes o doporučeních informovaly na svém webu.

Miloš Zeman

Zeman se zatím Šarapatkovi nemusí omlouvat, rozhodl Nejvyšší soud

Domov

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentově návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Na dotaz ČTK to uvedl Zemanův advokát Marek Nespala. Šarapatka na twitteru napsal, že soudní rozhodnutí ukazuje, že Zeman je občanem jiné kategorie.

Nejvyšší soud České republiky

Předseda Nejvyššího soudu by uvítal změny v kárných řízeních a možnost odvolání

Domov

Předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy by uvítal, kdyby v kárných řízeních se soudci a státními zástupci v ČR existovala možnost odvolání proti rozhodnutí. Nyní vedou jednoinstanční řízení speciální senáty u Nejvyššího správního soudu (NSS), jako mimořádný opravný prostředek se nabízí jen ústavní stížnost, případně obnova řízení, jinak je rozhodnutí kárného senátu konečné. Angyalossy je zastáncem změny.

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud potvrdil pětiletý trest vězení za vyhrožování teroristickým činem

Domov

Nejvyšší soud potvrdil verdikt nad recidivistou Markem Vadelem, jenž v dopisech z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech. Krajský soud v Plzni jej poslal na pět let do vězení, rozsudek potvrdil také vrchní soud. Usnesení, kterým Nejvyšší soud bez veřejného jednání odmítl Vadelovo dovolání, je dostupné v jeho databázi.

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Spor Kalouska s Babišem kvůli výrokům ve Sněmovně bude řešit Nejvyšší soud

Domov

Spor bývalého poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) a expremiéra Andreje Babiše (ANO), který se týká Babišových výroků ve Sněmovně, bude řešit ještě Nejvyšší soud. Kalousek se dovolal proti pravomocnému verdiktu, jenž mu nepřiznal omluvu. ČTK to zjistila z justiční databáze, Kalousek následně podání dovolání sám potvrdil.

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud odmítl dovolání muže, který schvaloval útok na Novém Zélandu

Domov

Nejvyšší soud soud odmítl dovolání Benedikta Čermáka, jenž se dopustil podpory a propagace terorismu. U Krajského soudu v Brně si původně vyslechl šestiletý trest vězení, Vrchní soud v Olomouci rozsudek zmírnil na tři roky vězení s čtyřletým podmínečným odkladem. Muž podle pravomocného rozsudku před dvěma lety v internetové diskusi schvaloval teroristický čin z března roku 2019 na Novém Zélandu.

Nejvyšší soud České republiky

Domov

Nejvyšší soud rozhodl v kauze Peroutka, výrok zveřejní příští týden

Nejvyšší soud (NS) rozhodl ve sporu o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi, plyne z justiční databáze InfoSoud. Rozhodnutí zpřístupní 14. října na elektronické úřední desce. Ze zvoleného způsobu zveřejnění verdiktu lze odvodit, že soud dovolání pravděpodobně neodmítl a věcně se kauzou zabýval. Výrok však předjímat nelze.

Dagmar Havlová

Spor Dagmar Havlové s bulvárem musí soud řešit znovu, původní verdikt zrušen

Domov

Nejvyšší soud (NS) zrušil verdikt, podle kterého mělo vydavatelství Bauer Media vyplatit herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun. Výše odškodnění za článek v bulvárním Pestrém světě výrazně převýšila náhrady přiznávané za jiné zásahy do osobnostních práv, což byla podle NS chyba. Znovu musí rozhodovat Vrchní soud v Praze, zjistila ČTK z rozhodnutí zpřístupněného na úřední desce.

David Rath

Rath neúspěšně namítal podjatost. O jeho kauze rozhodne stejný senát Nejvyššího soudu

Domov

Bývalý hejtman David Rath, odsouzený za korupci kolem zakázek Středočeského kraje, se neúspěšně pokusil zpochybnit nestrannost senátu Nejvyššího soudu (NS), který rozhoduje v první větvi kauzy. Námitku podjatosti Ratha i dalších odsouzených nejprve odmítl NS, následně Rath neuspěl ani s ústavní stížností, zjistila ČTK z justičních databází. Věcně zatím nejvyšší instance o dovoláních v první větvi kauzy nerozhodla.

Nejvyšší soud České republiky

Kradl čokolády i zubní pasty. Nejvyšší soud neuvěřil zloději, že nevěděl o nouzovém stavu

Domov

Nejvyšší soud (NS) neuvěřil zloději, který tvrdil, že nevěděl o jarním vyhlášení nouzového stavu. Jeho dovolání odmítl, a potvrdil tak nepodmíněný trest čtyři roky vězení za krádež zboží v celkové hodnotě 18.000 korun. Na činy spáchané v době ohrožení státu dopadají podle trestního zákoníku přísnější sazby, u krádeže je to dva až osm let. Rozhodnutí NS je dostupné na úřední desce.

Ilustrační foto

Ministerstvo se za Zemana neomluvilo, Peroutkova vnučka podá návrh na exekuci

Domov

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky bude omluvu za výroky prezidenta o jejím dědovi vymáhat po ministerstvu financí exekučně. ČTK to dnes sdělil ženin advokát František Vyskočil. Úřad se měl podle pravomocného rozsudku omluvit do úterka, sdělil ale, že tak neučiní a vyčká, jak Nejvyšší soud (NS) rozhodne o jeho návrhu na odklad vykonatelnosti rozsudku.

Ilustrační foto

Ministerstvo se nechce omlouvat za Zemana. Kauza Peroutka míří k Nejvyššímu soudu

Domov

Ministerstvo financí podalo dovolání ve sporu, který se týká výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. ČTK to dnes zjistila z databáze Infosoud. Tiskový odbor ministerstva doplnil, že úřad navrhl i odklad vykonatelnosti rozsudku. Pokud by Nejvyšší soud tomuto požadavku vyhověl, ministerstvo by se nemuselo Peroutkově vnučce Terezii Kaslové omlouvat až do rozhodnutí o dovolání.

Česká pošta, ilustrační fotografie

Řidič pošty uspěl se žalobou kvůli nižší mzdě oproti Praze

Byznys

Řidič České pošty uspěl se žalobou, která poukazovala na nerovné odměňování pracovníků na stejných pozicích v různých regionech. Dovolání zamítl Nejvyšší soud (NS), podle kterého zákon umožňuje v rámci jedné firmy zohlednit v platech jen interní podmínky ovlivňující náročnost práce, nikoliv vnější okolnosti, například širší společenské a ekonomické prostředí daného regionu.

Jana Nečasová a Petr Nečas

Domov

Odposlechy v kauze Nečasové? Soud vynesl verdikt, který zcela mění situaci

Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauz, které spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a které přispěly k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček ČTK potvrdil, že rozhodnutí, které se týká odposlechů Nečasové, padlo koncem května. Jeho obsah mluvčí nekomentoval.

Ilustrační foto

Hrad bude muset s pravdou ven? Soud vynesl zásadní verdikt

Domov

Nejvyšší správní soud (NSS) otevřel žadatelce Kristýně Bašné cestu k informacím o platech a odměnách vedoucích pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. Chce je zveřejnit na webu platyuredniku.cz. Podle rozhodnutí NSS jde o téměř "modelovou či učebnicovou situaci", kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací nad ochranou soukromí.

Miloš Zeman, prezident ČR

Kauza Šarapatka: Kdo nese odpovědnost za Zemanovo lhaní? Vede se právní bitva

Domov

Ministerstvo financí podalo dovolání proti rozsudku, podle nějž se má omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o bývalém Zemanově poradci Zdeňku Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.

krimi

Skandál v policejním sboru: Česko musí Vietnamce vyplatit milion

Domov

Matka Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 v Brně po brutálním policejním zákroku, má nárok na odškodné milion korun, nikoli na požadovaných 50 milionů. Její dovolání zamítl Nejvyšší soud, zjistila ČTK z úřední desky. Trojice policistů dostala za neadekvátní zásah nepodmíněné tresty vězení. Žaloba o náhradu nemajetkové újmy mířila na stát, konkrétně na ministerstvo vnitra.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy