Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kradl čokolády i zubní pasty. Nejvyšší soud neuvěřil zloději, že nevěděl o nouzovém stavu

Nejvyšší soud České republiky
Nejvyšší soud České republiky
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Nejvyšší soud (NS) neuvěřil zloději, který tvrdil, že nevěděl o jarním vyhlášení nouzového stavu. Jeho dovolání odmítl, a potvrdil tak nepodmíněný trest čtyři roky vězení za krádež zboží v celkové hodnotě 18.000 korun. Na činy spáchané v době ohrožení státu dopadají podle trestního zákoníku přísnější sazby, u krádeže je to dva až osm let. Rozhodnutí NS je dostupné na úřední desce.

Muž se opakovaně dopouštěl krádeží v maloobchodech, šlo třeba o kosmetiku, drogerii, čokolády, zubní pasty a kartáčky nebo konzervy tuňáka. Z 21 dílčích skutků spáchal poslední tři v březnu po vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru. Čtyřletý trest vězení mu vyměřil Okresní soud ve Frýdku-Místku a potvrdil Krajský soud v Ostravě.

V dovolání k NS muž uvedl, že vůbec nevěděl o vyhlášení nouzového stavu, což je okolnost, která ovlivnila výši uloženého trestu. Soud ve Frýdku-Místku obhajobě neuvěřil, poukázal na to, že zpravodajské servery a televizní stanice informovaly prakticky 24 hodin denně o aktuální situaci a gramotného člověka s přístupem na síť informace prakticky minout nemohla.

Ani NS tvrzení obžalovaného neakceptoval. "Z jeho výpovědi vyplývá, že sledoval zprávy na internetu, a tudíž lze mít za to, že s vynaložením minimálního úsilí, kdy o epidemiologické situaci ve světě bylo informováno již minimálně od počátku března 2020, se mohl dozvědět o vyhlášeném nouzovém stavu a mohl se tak protiprávního jednání vyvarovat," stojí v rozhodnutí. NS také uvedl, že k tomu, aby obviněný odpovídal za spáchání činu v nouzovém stavu, postačí i takzvaná nevědomá nedbalost.

První nouzový stav kvůli novému typu koronaviru trval od 12. března do 17. května. Platil zákaz veřejných i soukromých akcí, vstupu veřejnosti do sportovních a kulturních zařízení, zakázán byl provoz restaurací i některých obchodů. Vyhlášení nouzového stavu má podle zákona výrazné dopady v trestněprávní rovině. U některých činů lze použít přísnější sazby. Týká se to šíření nakažlivé nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami, krádeže, zpronevěry, podvodu, lichvy a šíření poplašné zprávy.

Některá soudní rozhodnutí v posledních měsících vyvolala pozornost veřejnosti. Soudy v Brně například recidivistovi vyměřily za krádež salámu a krabicového vína dva roky a dva měsíce vězení. Jiný pachatel dostal 1,5 roku vězení za krádež pěti housek. Nejvyšší soud by se měl ještě zabývat některými dalšími případy kriminality v nouzovém stavu.

Témata:  krádeže krimi Nejvyšší soud

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.