Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exposlanec Feri podal dovolání k Nejvyššímu soudu

Dominik Feri (TOP 09)
Dominik Feri (TOP 09)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, podal ve svém případu dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze. Odvolací soud mu trest potvrdil na konci dubna, bývalý politik zhruba o měsíc později nastoupil do výkonu trestu. 

Předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Libor Vávra při dubnovém vyhlášení rozsudku konstatoval, že oběťmi byly mladé dívky, které byly nesporně relativně nezkušené. Násilí, kterému čelily, podle soudce ani nemuselo být razantní. "Souhra okolností, která ovšem byla vytvořená panem Ferim, vedla k tomu, že postavení obětí bylo v danou chvíli velmi zeslabené," podotkl. 

Feri během jednání odvolacího soudu zpochybňoval věrohodnost výpovědí obětí, přičemž dva žalované skutky popřel a třetí označil za dobrovolný pohlavní styk. První soudní instanci zároveň vyčetl, že nebyly předvoláni jím navržení svědči a že se podle jeho názoru vycházelo z neobjektivních znaleckých posudků. 

Ferimu naopak vyčetl státní zástupce Aleš Cimbala nulovou sebereflexi či přehazování viny na oběti. "Já se velmi divím, že je mi vyčítán nedostatek sebereflexe. Nemohu se omlouvat za něco, co se nikdy neodehrálo," reagoval bývalý poslanec, který žádal zrušení odsuzujícího rozsudku, případně nové projednání kauzy. 

Jeden z případů v rámci kauzy se každopádně bude znovu řešit. Ústavní soud minulý týden vrátil policii případ ženy, která tvrdila, že jako sedmnáctiletá měla s Ferim souhlasný sexuální styk, ovšem politik si při něm bez jejího souhlasu sundal kondom. Policisté ani státní zástupci v tom nespatřovali trestný čin, podle ústavních soudců však mohlo být takové jednání kvalifikováno jako znásilnění.

Soudci také vytkli policistům, že tvrzení dívky důkladněji neprověřili, na nic se nedoptávali a výpověď ani řádně nezaznamenali. Měli také zajistit elektronickou komunikaci, ve které dívka konfrontovala Feriho a chtěla omluvu. Nedošlo také k výslechu svědkyně. 

Témata:  Dominik Feri soudy Nejvyšší soud

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy