Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejvyšší soud potvrdil pětiletý trest vězení za vyhrožování teroristickým činem

Nejvyšší soud České republiky
Nejvyšší soud České republiky
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Nejvyšší soud potvrdil verdikt nad recidivistou Markem Vadelem, jenž v dopisech z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech. Krajský soud v Plzni jej poslal na pět let do vězení, rozsudek potvrdil také vrchní soud. Usnesení, kterým Nejvyšší soud bez veřejného jednání odmítl Vadelovo dovolání, je dostupné v jeho databázi.

Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že pisatelem je člen islámské teroristické skupiny. Později přiznal, že se inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11. Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy.

V dovolání Vadel například uváděl, že svým jednáním nezpůsobil žádnou reálnou hrozbu, žádný teroristický čin ve skutečnosti nepřipravoval a dopisy psal v pohnutí mysli. Podle Nejvyššího soudu však Vadel naplnil znaky obou trestných činů.

"Trestné je zde samotné vyhrožování, které je způsobilé vzbudit důvodnou obavu, že zlo, kterým pachatel hrozí, je reálné a může být uskutečněno," stojí v usnesení.

Vadel byl v minulosti opakovaně trestaný, a to za násilnou i majetkovou trestnou činnost a také za znásilnění. Na svobodu měl vyjít v roce 2029. Muž se ale rozhodl dosáhnout dřívějšího propuštění výhrůžkami.

V dopisu, který v srpnu 2020 z borské věznice adresoval ministerstvu spravedlnosti, žádal jakožto člen údajné teroristické skupiny Al vira, aby český stát propustil všechny vězně, jejichž příjmení začínají písmeny A, L, V, I a R. Text napsal hůlkovým písmem a záměrně dělal pravopisné i stylistické chyby, aby to vypadalo, že autorem je cizinec špatně ovládající češtinu. Po ministerstvu navíc žádal přes deset milionů korun a automobil.

Další dopisy pak Vadel poslal svým jménem také policejnímu vyšetřovateli a do regionální televize. Popisoval v nich smyšlené výhrůžky, které mu prý zaslali teroristé. Jeden dopis od "teroristů" adresoval i sám sobě a zanechal ho ve své cele.

Témata:  Nejvyšší soud krimi

Související

Aktuálně se děje

12:23

Evropští vojáci na Ukrajině? Koncept nabírá reálné obrysy, překážkou je ale slabost Britů a Francouzů

Možnost vyslání evropských mírových sil na Ukrajinu se stala vážně diskutovaným tématem, čelí však řadě překážek. Kromě oslabeného stavu francouzské a britské armády představuje zásadní problém i postavení Ruska v Radě bezpečnosti OSN, kde může kdykoli využít práva veta a misi zablokovat.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.