reklama

"Věc je nevyřízena, stále ji rozhoduje stejný senát," uvedl mluvčí NS Petr Tomíček. Jde o dovolání obviněných i nejvyššího státního zástupce v jejich neprospěch.

Rath nechtěl, aby se dovoláními zabývali soudci NS Ivo Kouřil, Jan Engelmann a Vladimír Veselý, kteří dříve spolurozhodovali o stížnosti pro porušení zákona v téže korupční kauze. Prosadili tehdy právní názor, že odposlechy jsou v kauze použitelné, což před tím zpochybnil Vrchní soud v Praze.

Rath už tehdy uváděl, že NS podlehl nátlaku ministerstva spravedlnosti a prezidenta Miloše Zemana, a podvolil se tak politické objednávce. Podobně argumentoval i v poslední námitce podjatosti a ústavní stížnosti, avšak neuspěl.

"NS se dostatečně vypořádal s návrhem stěžovatele a reagoval na jeho námitky, které nyní v ústavní stížnosti opakuje, zjevně nespokojen se způsobem, jak o nich bylo rozhodnuto," stojí v usnesení Ústavního soudu. NS nyní může věcně rozhodnout jak o dovolání Ratha, tak dalších odsouzených a nejvyššího státního zástupce, aniž by se měnilo složení senátu.

Pravomocný verdikt v první větvi korupční kauzy padl loni v červnu, sedm let od Rathova zadržení policií. Odvolací Vrchní soud v Praze uložil někdejšímu politikovi sedm let vězení plus peněžitý trest a zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě.

Soud uznal Ratha vinným z ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. V další části obžaloby jej zprostil. Odsouzeni byli také bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová, její manžel Petr Kott a další podnikatelé, manažeři a stavaři.

V druhé větvi procesu Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně prodloužil trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně největší české stavební firmy Metrostav. Druhou větví se ještě bude zabývat odvolací vrchní soud. Někdejší vlivný politik ČSSD Rath je ve vězení.