reklama

Podle žalobce jej napadl jiný vězeň při rutinní prohlídce loni v květnu. O případu informoval na svém webu brněnský Deník.cz. Soud bude pokračovat.

Rath podle Deníku vypověděl, že se jednalo o běžnou zdravotní prohlídku, kterou ale limitovala jazyková bariéra mezi lékařem a pacientem, kterým byl Vietnamec Hoang Anh Vu. "Snažil jsem se jako doktor zrekonstruovat, co se mi muž o svém zdravotním stavu snažil říct, ale když jsem začal psát poznámky do systému, měl najednou v ruce nůžky. Reflexivně jsem vyskočil, vykryl nůžky oběma rukama, a pak už útočníka srazil příslušník vězeňské služby," popsal situaci Rath.

Obžalovaný Hoang Anh Vu vinu u soudu podle serveru nepřiznal. Zároveň tvrdil, že byl v danou chvíli zmatený a měl strach z neznámého prostředí. "V minulosti byl odsouzený za drogovou trestnou činnost. Jaký trest budeme nyní navrhovat, to zatím v tuto chvíli nemůžu prozradit," sdělil na místě Deníku státní zástupce Petr Bejšovec. Hlavní líčení ještě neskončilo. Soud bude chtít ještě slyšet znalce.

Rath si ve vězení odpykával sedmiletý pravomocný trest, uložený za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. V červnu mu ale odvolací pražský vrchní soud prodloužil dříve uložený sedmiletý trest o rok, když ho uznal vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy.