Podle IS útok mířil na hinduisty, sikhy a odpadlíky, kteří je chrání. Urážky se podle sunnitské teroristické organizace dopustila členka vládní Indické lidové strany (BJP), týkala se Mohameda a jeho ženy Áiši. Indii za to kritizovaly muslimské státy i muslimové v Indii.

Do chrámu v sobotu nejprve vnikl sebevražedný atentátník a po něm následovalo sedm ozbrojenců. Při následné přestřelce byli všichni zabiti, tvrdí Tálibán. O život přišel ale i jeden ze 30 sikhů, kteří byli uvnitř, a jeden bojovník Tálibánu.

Podle agentury AFP žije v Afghánistánu už jenom 200 sikhů, přičemž v 70. letech jich tam byl půl milionu. Kvůli útokům tato komunita z Afghánistánu odchází.

Dnes v severní části Kábulu přišli o život nejméně dva lidé, když auto, kterým jeli, zasáhl výbuch nálože. Podle agentury Reuters šlo o civilisty.

Afghánistán zažil tři útoky během posledních tří dnů. Tálibán tvrdí, že od loňského srpna, kdy se chopil moci v zemi, zajistil její bezpečnost. Nicméně podle mnohých analytiků nebezpečí násilností ze strany různých ozbrojenců přetrvává. Během uplynulých měsíců se odehrálo několik útoků s oběťmi na životech. V pátek při výbuchu v Kundúzu na severu Afghánistánu jeden člověk zemřel a další dva utrpěli zranění.