reklama

"Toto jsou počty lidí, kteří se zatím dostali do centrální nemocnice v provinčním hlavním městě Herát, ale není to konečný údaj," řekl ředitel pro veřejné zdraví Muhammad Talib Šáhid v době, kdy informoval o zhruba 14 mrtvých. "Máme informace, že pod troskami jsou pohřbeni lidé," doplnil.

Místní úřady později potvrdily přibližně 120 mrtvých a tisícovku zraněných. Podle OSN ale může stoupat počet mrtvých až do několika stovek. I tento odhad ale nakonec byl podhodnocený.

Podle agentury Reuters stoupají počty mrtvých a zraněných do tisíců. Podle administrativy Talibánu zemřelo více než 2000 lidí a více než 9000 bylo zraněno.

Obyvatel města Herát uvedl, že město zasáhlo "nejméně pět silných zemětřesení". Podle geologické služby Spojených států (USGS) se v sobotu na západě Afghánistánu vyskytla dvojice zemětřesení s magnitudou 6,3.

"Všichni lidé vyběhli z domů a jsou stále venku. Domy, úřady a obchody jsou prázdné. Vládne strach z dalších zemětřesení," dodal obyvatel Herátu.

Přerušeno je telefonické spojení, což způsobuje problémy v získávání podrobností ze zasažených oblastí. Videa na sociálních sítích zachycují stovky lidí na ulicích před jejich domy a úřady ve městě Herát.

Provincie Herát sousedí s Íránem, kde lidé také otřesy cítili. Podle státních médií byly do pohraničních oblastí vyslány skupiny expertů, aby překontrolovaly možné škody. Zemětřesení cítili i v blízkých