Afghanistán

Meghan Markleová a princ Harry

Svět

Tálibán kritizuje prince Harryho za to, jak vzpomíná na zabité v Afghánistánu

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán dnes kritizovalo britského prince Harryho za to, jak ve svých pamětech s názvem Spare (Náhradník) vzpomíná na 25 lidí, které v Afghánistánu zabil jako střelec na britské vojenské helikoptéře. Harry tvrdí, že o nich nepřemýšlel jako o lidech, ale šachových figurkách odstraněných z šachovnice. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Muslimové

Tálibán zakázal afghánským ženám vysokoškolské studium

Svět

Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání. Oznámilo to dnes islamistickým Tálibánem spravované ministerstvo vyššího vzdělání, uvedla agentura Reuters. Veřejné i soukromé školy nyní obdržely od ministerstva dopis který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k vysokoškolskému vzdělání.

Afghánistán, Kábul

Afghánistánem otřáslo zemětřesení, cítit bylo i v Kábulu

Svět

Zemětřesení o síle 4,1 stupně dnes večer zasáhlo jihovýchodní Afghánistán. Silné otřesy byly cítit i v hlavním městě Kábulu, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky. Zatím není jasné, jestli si otřesy vyžádaly nějaké oběti nebo škody.

Afghánistán, Kábul

Po sebevražedném útoku ve škole v Kábulu je už nejméně 35 mrtvých

Svět

Páteční sebevražedný pumový útok ve studentském vzdělávacím centru v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a 82 zraněných, informovala agentura AFP s odvoláním na zástupce asistenční mise OSN v Afghánistánu. Předchozí bilance byla 20 mrtvých. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Oběťmi jsou především dospívající děti, většinou dívky, které nanečisto skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy.

Afghánistán, Kábul

Dívčí školy vydržely v afghánské provincii otevřené jen pár dní

Svět

Dívky v afghánské provincii Paktíja mají zase nárok už jen na první stupeň základní školy. Pět dívčích škol zajišťujících sekundární vzdělávání se dnes totiž jen po několik dnech fungování uzavřelo. V ulicích dnes proti rozhodnutí demonstrovaly desítky žákyň, uvedla agentura AFP s odvoláním na svědky z místa.

Afghánistán, Kábul

Rok od návratu Tálibánu k moci v Afghánistánu zemi trápí chudoba

Svět

Skupiny bojovníků Tálibánu dnes v ulicích afghánské metropole Kábulu oslavovaly první výročí návratu islamistického hnutí k moci. Členové Tálibánu mávali svými bílo-černými vlajkami, provolávali Alláhu akbar (Bůh je veliký) a stříleli do vzduchu. Podle agentury Reuters jsou ale oslavy tlumené. Afghánistán se potýká s rostoucí chudobou a podvýživou, způsobenými kromě jiného omezením zahraniční pomoci a suchem.

Afghanistán

Bílý dům chystá zprávu obhajující stažení armády z Afghánistánu před rokem

Svět

Bílý dům se chystá dát v Kongresu do oběhu zprávu hájící postup administrativy prezidenta Joea Bidena při loňském stahování americké armády z Afghánistánu. Podle serveru Axios v ní stojí, že stažení posílilo národní bezpečnost, jelikož uvolnilo vojáky a členy tajné služby. Zpráva má být odpovědí na kritiku republikánů, kteří dnes zveřejnili vlastní stanovisko ke kroku z loňského srpna.

Afghánistán, Kábul

Svět

V Afghánistánu vypukly protesty proti USA kvůli útoku na afghánském území

Stovky Afghánců dnes protestovaly s protiamerickými transparenty kvůli útoku amerického bezpilotního letounu, při kterém byl podle Washingtonu zabit vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahírí, uvedla agentura Reuters. Protesty propukly den poté, co vládní hnutí Tálibán uvedlo, že nemá informace o tom, že by Zavahírí kdy vstoupil či dokonce žil v Kábulu.

Afghanistán

V Afghánistánu jsou po ničivém zemětřesení stále cítit otřesy

Svět

V části Afghánistánu, kterou minulý týden zasáhlo ničivé zemětřesení, jsou stále cítit následné otřesy a oblast zatím není bezpečná pro přeživší. S odkazem na vysoce postaveného afghánského činitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Jihovýchodní Afghánistán minulou středu zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně.

Následky zemětřesení

Afghánistán ukončil pátrací operace po ničivém zemětřesení, tisíc lidí zemřelo

Svět

Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém zahynulo více než 1000 lidí. Agentuře Reuters to dnes řekl mluvčí afghánského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Muhammad Nasím Hakkání. Doplnil, že zasažené oblasti nemají dostatek léků a nezbytných potřeb.

Afghanistán, ilustrační fotografie.

Záchranné operace po zemětřesení v Afghánistánu z velké části skončily

Svět

Záchranné operace v Afghánistánu, kde si středeční ničivé zemětřesení o síle 6,1 stupně vyžádalo přes 1000 mrtvých a 1500 zraněných, jsou téměř u konce. Oznámilo to dnes islamistické hnutí Tálibán, které je v Afghánistánu už téměř rok u moci. Do některých zasažených oblastí již dorazila humanitární pomoc, napsala agentura Reuters.

Islámský stát (ISIS)

K sobotnímu útoku na sikhy v Kábulu se přihlásil Islámský stát

Svět

K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), uvedla CNN. O život přišel jeden sikh a jeden člen vládnoucího hnutí Tálibán. Islámský stát oznámil, že útok byl odvetou za urážku proroka Mohameda. Dnes v Kábulu zemřeli další dva lidé při výbuchu nálože.

Muslimové

Ženy v Afghánistánu mohou na veřejnost znovu jen v burce

Svět

Radikální islamistické hnutí Tálibán nařídilo ženám v Afghánistánu, aby na veřejnosti nosily burku, tedy oděv, který je zahaluje od hlavy k patě. Je to podle něj "tradiční a uctivé". Informuje o tom agentura AFP, podle níž je opatření nejvýraznějším omezením ženských práv od loňského srpna, kdy se Tálibán vrátil k moci.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy