Radikální islamistické hnutí Tálibán, které minulý rok v srpnu převzalo v zemi moc, zakázalo vzdělávání dívek odpovídající druhému stupni základních škol a na středních školách. V provincii Paktíja se nicméně minulý týden otevřelo pět takových vzdělávacích zařízení, z toho čtyři v jejím hlavním městě Gardez. Dnes ráno ale bylo dívkám, které přišly na výuku v Gardez, řečeno, aby se vrátily domů, zjistila AFP od místních a také od místní aktivistky hájící práva žen Jasmíny.

"Když nedovolily dívkám vstup do školních budov, zorganizovaly jsme demonstraci," řekla AFP Jasmína.

Novinářům nebylo dovoleno se akce zúčastnit. Fotografie z dnešní demonstrace ale ukazují dívky na protestním pochodu centrem Gardez. Některé z nich mají na sobě burku, oděv zakrývající celé tělo včetně obličeje, uvedla AFP.

"Některým demonstrantům (tálibové) rozbili mobilní telefony," uvedla Jasmín a vysvětlila, že představitelé Tálibánu tak chtěli zabránit tomu, aby se začaly šířit fotografie z akce. Pořádkové síly podle této ochránkyně ženských práv protest rychle rozehnaly.

Navzdory svým předchozím slibům nechal v březnu Tálibán uzavřít pro dívky střední školy a druhé stupně základních škol. Stalo se tak přitom jen několik hodin poté, co se tyto školy poprvé od loňského návratu Tálibánu k moci otevřely.

Několik veřejných škol ale nadále v některých afghánských regionech poskytovalo dívkám výuku, a to díky tlaku vlivných místních občanů nebo rodin. Ve většině provincií ale školy zůstávají pro dívky zavřené.