reklama

"Toto jsou počty lidí, kteří se zatím dostali do centrální nemocnice v provinčním hlavním městě Herát, ale není to konečný údaj," řekl ředitel pro veřejné zdraví Muhammad Talib Šáhid. "Máme informace, že pod troskami jsou pohřbeni lidé," doplnil.

Obyvatel města Herát uvedl, že město zasáhlo "nejméně pět silných zemětřesení". Podle geologické služby Spojených států (USGS) se v sobotu na západě Afghánistánu vyskytla dvojice zemětřesení s magnitudou 6,3.

"Všichni lidé vyběhli z domů a jsou stále venku. Domy, úřady a obchody jsou prázdné. Vládne strach z dalších zemětřesení," dodal obyvatel Herátu.

Přerušeno je telefonické spojení, což způsobuje problémy v získávání podrobností ze zasažených oblastí. Videa na sociálních sítích zachycují stovky lidí na ulicích před jejich domy a úřady ve městě Herát.

Provincie Herát sousedí s Íránem, kde lidé také otřesy cítili. Podle státních médií byly do pohraničních oblastí vyslány skupiny expertů, aby překontrolovaly možné škody. Zemětřesení cítili i v blízkých afghánských provinciích Faráh a Bádghís.

Zemětřesení o síle 6,7 také zaznamenali lidé v sobotu v Papuy-Nové Guineji v Oceánii. USGS oznámila, že zemětřesení se vyskytlo v hloubce 53 kilometrů a udeřilo přibližně v 19:30 místního času (10:30 SELČ).

Epicentrum se nacházelo přibližně 56 kilometrů jihovýchodně od města Madang. Úřady škody na majetku bezprostředně nehlásily.