Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpravodaj OSN: Stav lidských práv v Afghánistánu se za vlády Tálibánu zhoršil

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Za obnovené vlády hutí Tálibán se stav lidských práv v Afghánistánu zhoršil a země směřuje k autoritářskému režimu. Na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) to dnes řekl zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett.

Podle agentury Reuters vyzval k radikální změně. "Zásadní omezení práv žen a dívek, postih oponentů a kritiků a omezování svobody slova, jehož se dopouští Tálibán, vede k autoritářství," řekl Bennett.

UNHRC vytvořila post pro sledování porušování lidských práv v Afghánistánu před rokem, kdy se radikální hnutí znovu dostalo k moci. Nyní se bude rozhodovat o prodloužení tohoto mandátu.

Afghánistán se po roční vládě Tálibánu potýká s chudobou a podvýživou obyvatel. Částečně je za to odpovědné omezení zahraniční pomoci. Západní země stanovily jako podmínku pro obnovu pomoci respektování lidských práv Afghánců, především pak žen. Tálibán slíbil, že bude ctít práva všech občanů v souladu s islámskými hodnotami, slib ale nesplnil a čím dál víc omezuje přístup žen k práci a ke vzdělání. V chudobě žije 25 milionů občanů, tedy více než polovina Afghánců.

Témata:  Afghanistán OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.