Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům chystá zprávu obhajující stažení armády z Afghánistánu před rokem

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Bílý dům se chystá dát v Kongresu do oběhu zprávu hájící postup administrativy prezidenta Joea Bidena při loňském stahování americké armády z Afghánistánu. Podle serveru Axios v ní stojí, že stažení posílilo národní bezpečnost, jelikož uvolnilo vojáky a členy tajné služby. Zpráva má být odpovědí na kritiku republikánů, kteří dnes zveřejnili vlastní stanovisko ke kroku z loňského srpna.

V jejich materiálu se uvádí, že Bidenova administrativa nechala klíčová rozhodnutí týkající se evakuace civilistů z Kábulu na poslední hodiny před tím, než Tálibán obsadil afghánskou metropoli. "Žádný plán neexistoval a nebyl proveden," sdělil republikánský člen zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Mike McCaul.

Autorka zprávy Bílého domu a mluvčí Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová ve svém materiálu píše, že zpráva republikánů je plná mylných tvrzení. Odpovědnost přisuzuje Bidenovu předchůdci Donaldu Trumpovi, protože to byla jeho vláda, kdo roku 2020 uzavřel dohodu s Tálibánem. Dohoda předpokládala stažení Američanů do loňského května. Bílý dům poukazuje na to, že tajné služby situaci naopak vyhodnotily tak, že bude nutné vyslat více amerických vojáků, aby se patová situace, jež nastala po 20letém konfliktu v Afghánistánu, nezhoršila.

Dalším argumentem pro stažení ve zprávě Watsonové je nedávná likvidace vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahrího. Podle ní je to důkaz, že USA v boji proti terorismu nemusí mít na místě vojáky. Zavahrího zabil v červenci americký bezpilotní letoun. Přítomnost Zavahrího v Kábulu vyvolala otázky, nakolik Tálibán plní dohodu z roku 2020, v níž se zavázal, že zajistí, že se Afghánistán nestane útočištěm teroristů.

Axios svou informaci o debatě ke stažení z Afghánistánu před rokem uzavírá konstatováním, že lze očekávat odlišnou interpretaci republikánů a demokratů. Bílý dům a demokraté se budou snažit stažení vydávat za nezbytný krok, který zajistil bezpečnost americkým vojákům a ukončil dvacetiletou válku v regionu. Republikáni naopak budou poukazovat na chyby před a po evakuaci.

Tálibán obsadil Kábul loni 15. srpna, Biden počítal s tím, že americká mise v zemi skončí 31. srpna. Američtí vojáci se z letiště v Kábulu stáhli definitivně 30. srpna.

Témata:  Bílý dům USA Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.