Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Afghánistán ukončil pátrací operace po ničivém zemětřesení, tisíc lidí zemřelo

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém zahynulo více než 1000 lidí. Agentuře Reuters to dnes řekl mluvčí afghánského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Muhammad Nasím Hakkání. Doplnil, že zasažené oblasti nemají dostatek léků a nezbytných potřeb.

Mluvčí poznamenal, že zhruba 2000 lidí se při zemětřesení blízko hranice s Pákistánem zranilo a zničeno zcela nebo jen zčásti bylo přibližně 10.000 domů.

"Pátrací operace skončila, 1000 lidí zahynulo a zraněných jsou zhruba 2000, a to jak s vážnými, tak s povrchovými zraněními," uvedl Hakkání. Proč pátrání skončilo po 48 hodinách, neupřesnil. Po jiných zemětřeseních byli přeživší vytaženi z trosek i po podstatně delší době.

Zemětřesení o síle 6,1 stupně udeřilo asi 160 kilometrů jihovýchodně od Kábulu, ve vyprahlé horské oblasti, kde se nacházejí menší obydlí a kde v posledních letech mnohdy zuřila válka.

Pátrání a zajištění pomoci přeživším ztížil špatný stav silnic. Země se přitom již před zemětřesením potýkala s hlubokou humanitární krizí, která se zhoršila poté, co se moci v Afghánistánu loni v srpnu chopilo islamistické hnutí Tálibán.

Hakkání poznamenal, že Afghánistán nemá dostatek léků na ošetření zraněných. "Ministerstvo zdravotnictví nemá dostatek léků, potřebuje zdravotnický materiál a další nezbytnosti, protože toto je velká katastrofa," uvedl.

Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Spojené arabské emiráty ve čtvrtek oznámily, že plánují Afghánistánu poslat pomoc. Dodávky ze sousedního Pákistánu již překročily hranice. Na místo byla dopravena také pomoc z Íránu a Kataru. Indie, která má s Tálibánem napjaté vztahy, uvedla, že poslala 27 tun zásob, které budou předány mezinárodním humanitárním organizacím. Německo, Norsko a další země také oznámily, že pošlou pomoc, ale hodlají v této věci spolupracovat pouze s agenturami OSN, nikoliv s Tálibánem, jehož vláda nebyla mezinárodně uznána.

V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V posledních deseti letech podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) při zemětřeseních v Afghánistánu zahynulo více než 7000 lidí. Středeční zemětřesení je ovšem označováno za nejhorší za posledních 20 let.

Témata:  Afghanistán zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.