Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN: Pří útocích v Afghánistánu od návratu Tálibánu k moci zemřelo už 400 lidí

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

V Afghánistánu při útocích od loňského srpna, kdy nad zemí převzalo moc povstalecké hnutí Tálibán, zemřelo už asi 400 civilistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zprávu OSN. Většina lidí zahynula při útocích organizovaných teroristickou organizací Islámský stát (IS), dalších 50 lidí zemřelo, protože byli podezřelí z vazeb na tuto organizaci.

"Stav lidských práv mnoha Afghánců je velmi znepokojivý," uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Úřady OSN podle ní zaznamenaly mnoho případů zmizení občanských aktivistů či lidí, kteří protestovali proti nové vládě Tálibánu. Nová vláda také omezila práva dívek a žen.

"Mám i nadále obavy z postupného snižování občanského prostoru," uvedla Bacheletová.

Od srpna do února podle zprávy OSN při útocích zemřelo 397 Afghánců. Zhruba 80 procent atentátů má zřejmě na svědomí afghánská odnož takzvaného Islámského státu (ISIS-K). Zemřelo také zhruba 50 lidí, které úřady podezřívaly z vazeb na útočníky, a to často po mučení a jiném nelidském zacházení.

Afghánská větev IS nazývaná Islámský stát-Chorásán se poprvé objevila v roce 2014. Její členové dříve bojovali jak s afghánskou vládou podporovanou Západem, která padla loni v srpnu, tak s islamistickým hnutím Tálibánem, které je u moci v zemi nyní. Připisuje se jí také srpnový atentát na letišti v Kábulu, kde zemřelo nejméně 170 Afghánců a také 13 amerických vojáků.

Témata:  Afghanistán Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy