Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kiska v Praze varoval před xenofobií a populismem, sklidil potlesk ve stoje

Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - V Praze dnes začala konference Forum 2000, na které se svým projevem vystoupil slovenský prezident Andrej Kiska. Apeloval na politiky, aby si v této složité době nezahrávali s ohněm a nesklouzávali k populismu.

Upozornil, že ve volbách a referendech mnozí demokratičtí politici bohužel sahají po populismu a začínají hrát na mírně extremistické struny, což vyvolává ve společnosti xenofobii a dokonce nenávist.

Slova mají svou váhu a politici by velmi měli zvažovat, kdy je použít, uvedla slovenská hlava státu také v souvislosti se setkáním Visegrádské čtyřky. Při pátečním jednání se zřejmě Kiska neshodl s českým prezidentem Milošem Zemanem na vnějším pohledu na V4.

"Naše Evropská unie, naše Evropa, ale i celosvětově potřebujeme být odpovědni k tomu, jak mluvíme a jaké poselství posíláme," řekl Kiska poté ČTK a České televizi. Za svůj více než dvacetiminutový projev ve zcela zaplněném kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka sklidil dlouhý potlesk vstoje.

Téma letošního ročníku Fora 2000 zní Odvaha převzít odpovědnost. Slovenský prezident řekl, že mu bylo velkou ctí, že se mohl zúčastnit zahajovacího ceremoniálu i proto, že letos konference slaví dvacáté výročí založení a její zakladatel Václav Havel by se dožil 80 let.

Konference potrvá do středy 19. října. Nejočekávanějším hostem je tibetský duchovní vůdce dalajlama. Do Prahy přijede v pondělí.

Témata:  Andrej Kiska xenofobie

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2026 19:41

Martin Zounar varoval fanoušky před podvodníky, kteří herce zneužili

Internet je podivuhodné místo, kde to ani známé osobnosti nemají mnohdy jednoduché. Martin Zounar o tom v těchto dnech ví své, protože se objevil článek, který s realitou nemá nic společného. Známého herce to pochopitelně dost naštvalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pavel Novotný

Pavel Novotný byl na ulici napaden politikem z hnutí Stačilo!

Pavel Novotný, bývalý starosta pražských Řeporyjí a nedávno navrátivší se člen ODS, se stal terčem verbálního i fyzického útoku. K incidentu došlo před restaurací v jedné z pražských pasáží, kde na něj počkali dva muži. Podle videozáznamu, který v pátek zaplavil sociální sítě, byl hlavním agresorem Marek Cavali, politik spojený s hnutím Stačilo!, za které v minulosti neúspěšně kandidoval v Ústeckém kraji.