Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman zneužívá pojem "křesťanské hodnoty", šíří nenávist, zuří evangelíci

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Představitelé českých evangelíků se dnes ohradili proti zneužívání pojmu "křesťanské hodnoty". Zmínili při tom právě osobu prezidenta Miloše Zemana.

Evangelíkům vadí, že politici tento termín užívají pro šíření nenávisti proti uprchlíkům, cizincům a muslimům, k vyvolávání nenávisti a přivolávání války.

Synodní rada, tedy rada nejvyšších představitelů evangelíků sdružených pod Československou církví evangelickou, proto dnes zneužívání "křesťanských hodnot" dnes v dopise odmítla.

Evangelíci se podle svého vyjádření staví proti rasistům, xenofobům a antiislamistickým skupinám, které podle nich pod heslem "křesťanských hodnot" šíří předsudky a nenávist. V této souvislosti přímo zmínili i Miloše Zemana.

"Jsme hluboce znepokojeni způsobem, jakým v posledních měsících někteří veřejní činitelé volají po návratu ke 'křesťanským hodnotám nebo kořenům', 'semknutí se kolem své křesťanské identity' nebo 'návratu ke svým křesťanským kořenům'," píše synodní rada.

"Proč se nám to nelíbí? Záleží nám na tom, aby označení ´křesťanský´nebylo vyprazdňováno. Pokládáme za nepřijatelné, používá-li se ´křesťanská´ rétorika pro šíření předsudků a nenávisti vůči cizincům, nejčastěji muslimům, pro odmítání pomoci uprchlíkům, přivolávání střetu civilizací či vyvolávání duchů nacionalismu. Obáváme se toho, aby se povrchní křesťanská´ rétorika nestala ospravedlněním naší nechuti dělit se s druhými nebo něco obětovat," dodává.

V prvním odstavci dopisu zmiňuje prezidenta Zemana a připomíná, že i on použil křesťanské hodnoty jako obranu proti islámskému fundamentalismu. 

Témata:  Miloš Zeman křesťanství

Související

Aktuálně se děje

22. února 2026 4:00

Předpověď počasí na příští víkend. Jaro se chopí otěží

Počasí v Česku se otepluje již v současnosti a relativně teplo má být i během příštího víkendu na přelomu února a března. Nejvyšší teploty dokonce překročí 15 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volby, ilustrační fotografie.

Volbám by kralovalo ANO. Kubovo Naše Česko se poprvé objevilo v průzkumu

Jen pět uskupení by se teď dostalo do Poslanecké sněmovny, ukazuje průzkum agentury NMS pro web novinky.cz. Zvítězilo by hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, jemuž by dala hlas téměř třetina voličů. Těsně pod pětiprocentní hranicí by skončilo hnutí Naše Česko, nový subjekt vedený jihočeským hejtmanem Martinem Kubou.