Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka pod palbou: Není ikonou pražské kavárny, vlezdoprdelka

Projev předsedy vlády Bohuslava Sobotky na Summitu k mírovým operacím OSN
Projev předsedy vlády Bohuslava Sobotky na Summitu k mírovým operacím OSN
Foto: Vláda.cz

Praha – Vyhrocená debata kolem návštěvy tibetského duchovního dalajlámy v Praze a jeho setkání s některými politiky nekončí. Ačkoliv vydali nejvyšší státní činitelé prohlášení, které podle kterého setkání několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky, setkali se s ním dnes i další poslanci a senátoři. A ke kauze se postupně vyjadřují i další osobnosti.

Prezident, premiér a šéfové obou komor Parlamentu se včera distacovali mimo jiné od ministra kultury Daniela Hermana a vicepremiéra Pavla Bělobrádka, kteří se s dalajlámou setkali. Hermana se dnes naopak zastal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Vážím si Vás, pane ministře. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk," napsal na Twitetru Babiš.

Ministr financí pro server Aktuálně.cz také dodal, že se jej v minulosti Herman také zastal. Nevidí prý nic špatného na tom, že se sešel s dalajlámou, protože to je jeho soukromá záležitost. „Absolutně nechápu, proč kolem toho vznikla taková hysterie," uvedl.

Neobává se prý ani ohrožení obchodu s Čínou. „Obchodní bilance s Čínou je nepříznivá a nijak se nemění," řekl Babiš s tím, že dalajláma rozhodně nemůže velkou Čínu nijak ohrozit. „A ani o to nijak neusiluje. Proč dělat takové prohlášení nejvyšších ústavních činitelů? Já tomu opravdu nerozumím," dodal.

Další si také všímají, že mohl Bohuslav Sobotka podpisem prohlášení udělat velkou chybu. „Koukám, že Bohouš Sobotka už není ikonou pražské kavárny. Stačila k tomu jedna návštěva dalajlámy. Mirku (Kalousku), neschovávej se!" rýpnul si šuroposlanec ODS Jan Zahradil.

Tématem se ve svém pravidelném zpravodaji zabývá také americký komentátor Erik Best. „Hledání „nové" ČSSD je způsob, jak překrýt komerční aktivity staré ČSSD. Bohuslav Sobotka měl včera jedinečnou příležitost přilákat k „nové" ČSSD mladé a městské voliče svým setkáním s Dalajlámou, ale místo toho upřednostnil obchodní zájmy ČSSD a.s," spustil Best.

Připomně také jiný Sobotkův krok. „Mějme na paměti, že jde o toho samého Sobotku, jenž ve Spojených státech kázal havlismus a potom odletěl do Pekingu podepsat tajné memorandum o spolupráci s Komunistickou stranou Číny, od čehož upustil jedině proto, že dokument unikl na veřejnost. Sobotka v USA káže havlismus, ale v Číně vlezdoprdelní komercialismus," nebere si servítky novinář.

Sobotka se pak podle něj podobá jinému politikovi. „V tomto ohledu riskuje, že se z něj stane sociálnědemokratická verze Miroslava Kalouska, který sráží dolů TOP 09 svými padáky, co se neotevřely, mýtnou zakázkou pro Kapsch a církevními restitucemi. Skutečností je, že ČSSD a.s. už nereprezentuje ČSSD, pokud tomu tak vůbec kdy bylo. Šéf odborářů Josef Středula zastupuje voliče ČSSD lépe než Sobotka," dodal Best.

Témata:  Bohuslav Sobotka H. H. Dalajlama Erik Best

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.