Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policejní prezident se omluvil za vpád policistů na FAMU. Poslal i písemnou omluvu

plk. Mgr. Tomáš Tuhý
plk. Mgr. Tomáš Tuhý
Foto: Policie ČR

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec se dnes v odpoledních hodinách sešli na akademické půdě s děkanem FAMU a zástupci z řad pedagogů i studentů fakulty. Tuhý objasnil přítomnost a postup policistů na fakultě v rámci bezpečnostního opatření v době návštěvy prezidenta Čínské lidové republiky dne 30. Března 2016. Za nedostatky se omluvil a tuto omluvu předal děkanovi Pavlu Jechovi také písemně. 

Tuhý se v dopise děkanovi FAMU omluvil za návštěvu policistů v budově této fakulty kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Postup policistů v něm označil za „nevhodný a nadbytečný". 

Celý dopis k přečtení zde.

Chovanec už v neděli uvedl, že nešlo o porušení zákona a policie byla jen neobratná a zbytečně horlivá. Podle Tuhého byl incident způsoben komunikační chybou a přílišnou aktivitou policistů.

„Policie České republiky zároveň prohlašuje, že v tomto směru nebyl vydán žádný pokyn k odstranění symbolů Tibetu z budovy FAMU ani jiným způsobem nedošlo k zásahu do práva na vyjádření názorů osob v této budově, což bylo v rámci šetření potvrzeno i zaměstnanci FAMU," uvedl v dopise.

Kárné řízení bylo zahájeno s vedoucím policistou obvodního ředitelství policie Praha I, který vydal pokyn podřízeným policistům k problematické návštěvě budovy FAMU, a s policistou specializovaného celorepublikového útvaru, který jako koordinátor bezpečnostních opatření v této oblasti provedení tohoto úkonu vyžadoval.

Tuhý také děkana informoval, že v manuálu pro policisty bylo mimo jiné výslovně zdůrazněno právo na svobodné vyjadřování. Policisté dostali instrukce, že vyvěšení vlajek, jako je například tibetská, není protiprávní. Byli také upozorněni na to, že zákonu neodporuje ani projevování názorů opačných, než zastávala čínská delegace.

FAMU se připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o standartu zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem týdne.

Témata:  Tomáš Tuhý Milan Chovanec

Související

Aktuálně se děje

9:41

Anna Slováčková (†29): Tajemství místa posledního odpočinku. Otec prozradil detaily

Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy