Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KSČM, ČSSD a SPD-SPO podepsaly v Ústeckém kraji koaliční smlouvu

Oldřich Bubeníček /KSČM/
Oldřich Bubeníček /KSČM/
Foto: Reprofoto ČT

Ústí nad Labem - Ústecký kraj má novou koaliční smlouvu, dnes ji podepsali komunisté, ČSSD a koalice SPD-SPO. Vítěz voleb, hnutí ANO, zůstane společně s ODS v opozici.

Trojkoalice bude mít v 55členném zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů. Podle koaliční smlouvy bude mít KSČM v 11členné radě šest zástupců, ČSSD čtyři a koalice SPD-SPO jednoho.

Hejtmanem zůstane v dalších čtyřech letech Oldřich Bubeníček (KSČM). Nově bude mít pět náměstků, dosud měl jen dva. Prvním náměstkem bude sociální demokrat Martin Klika, dalšími Stanislav Rybák, Jaroslav Komínek (oba KSČM) a Petr Šmíd (SPO). Nově zřízená je funkce náměstka pro jednání z vládou. Tím bude poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Zvýší se i počet výborů. Namísto pěti jich bude osm. Podle Bubeníčka to kraj extrémně finančně nezatíží.

Zástupci trojkoalice se nestability navzdory nejtěsnější většiny v zastupitelstvu neobávají. "Pokud všichni řekli, že chtějí pracovat pro kraj, tak u těch 28 by to neměl být problém. A s výjimkou politických hlasování na začátku jsou drtivá většina hlasování věci, které řeší problémy kraje. Tam by s tím neměla mít problém ani druhá strana, alespoň tak to probíhalo v minulém období," řekl Bubeníček.

Ve výdrž koalice věří i SPD-SPO. "My jsme rozhodně připraveni koalici držet. A kolikrát v historii se stávalo to, že ta nejkřehčí koalice byla ta nejpevnější a myslím si, že to bude tento případ," dodal Šmíd.

Témata:  Ústecký kraj Oldřich Bubeníček

Související

Aktuálně se děje

28. května 2026 20:21

Další smutná zpráva. Zemřela zpěvačka a herečka Věra Nerušilová

Hned dvě smutné zprávy zasáhly ve čtvrtek českou uměleckou obec. Ve věku 91 let zemřela zpěvačka, šansoniérka a herečka Věra Nerušilová, o které se tradovalo, že má možná vůbec nejnižší ženský hlas v Česku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jahody, ilustrační fotografie.

Komentář

Češi míří na jahody, ale připlatí si. Úroda není kdovíjaká

S koncem května začíná i letošní sezóna samosběrů jahod, která ale bude slabší než v předchozích letech. Jarní mrazy společně se suchem poškodily část úrody a pěstitelé očekávají nižší sklizeň i menší plody. Podle odhadů může být letošní úroda oproti loňsku až o třetinu nižší. Omezenější nabídka se zároveň promítne do cen, které letos na řadě míst vzrostou až o deset procent. Farmáři navíc upozorňují, že letošní samosběry mohou skončit dříve než obvykle.