reklama

Během krátké doby se do ní přihlásilo více jak pět desítek zájemců. Od začátku ledna bude zahájen nábor k dalším šesti jednotkám aktivních záloh u bojových útvarů. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář počítá s tím, že v dalších letech by mohly aktivní zálohy vyjet i na cvičení do zahraničí.

S růstem armádního rozpočtu její vedení klade důraz i na rozšiřování záloh. Do roku 2025 by "záložáků" mělo být až 5000, v současné době jich v armádě slouží kolem 1450. Zájem o vstup vzrostl po změně legislativy, která jim mimo jiné zvyšuje odměny.

Od počátku listopadu také vstoupila v platnost dlouho připravovaná novela vyhlášky o zdravotní způsobilosti, která u některých vojenských profesí snižuje kritéria, která dosud mnoha lidem brány do vojska uzavírala.

AVZdr, která zřídila aktivní zálohy v Těchoníně, potřebuje vysoce specializovaný personál, jako jsou lékaři různých odborností, zdravotní sestry se specializací i řidiče, logisty nebo IT pracovníky. Podle kapitána Tomáše Grögera, koordinátora pro zájemce o službu v aktivní záloze AVZdr, má jednotka naplánovaný stav 135 lidí, zájem už oficiálně projevilo téměř 60 uchazečů. On osobně ví o dalších bezmála 30 lidech, kteří se plánují do aktivních záloh zapojit.

Těchonínské aktivní zálohy by mohly být, mimo plánovaný výcvik, nasazeny v okamžiku, když by se na území ČR objevilo závažné infekční onemocnění, jako je třeba SARS, ebola či pravé neštovice, a bylo by nutné aktivovat specializovanou infekční nemocnici.

reklama