reklama

Tradiční předvánoční cestu ovlivnila bezpečnostní situace po nedávném útoku na spojenecké základně Bagrám, kde čeští vojáci také působí.

Kábul je místem s vysokou koncentrací lidí a řadou zájmových objektů. "Nepředpokládáme, že s nástupem zimy se počet incidentů sníží, jak je tomu například v horských oblastech. Ačkoliv se mandát mise změnil z bojové na asistenční již v roce 2015, afghánské bezpečnostní síly se bez koaliční podpory stále neobejdou," uvedl dodal Bečvář.

Při explozi 12. listopadu v Bagrámu zemřeli čtyři Američané, zraněno bylo dalších 16 Američanů a jeden Polák. "Situace v místě se postupně stabilizuje, naši vojáci jsou v pořádku a pokračují v plnění úkolů. Kromě ochrany vnějšího perimetru základny, o který se dělí s Gruzínci, nově zabezpečují i kontrolu osob a vozidel, prohledávání prostor či doprovody místních zaměstnanců a kontraktorů," uvedl Bečvář. Kvůli dodržení minimální koncentrace lidí letos za vojáky nevycestovali umělci.

Z Bagrámu do Kábulu přijel i velitel strážní roty kapitán Petr Vítek, který potvrdil, že po utlumení výjezdů vojáci opět pokračují v kombinovaných hlídkách s Afghánskou národní armádou a vrací se na propouštěcí místa policie.

reklama