Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Forejta ve vedení hradního protokolu nahradil Sklenář

Pražský hrad
Pražský hrad
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Dlouholetý šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář (46) se vrátil na Pražský hrad. Byl dnes pověřen vedením odboru protokolu, ze kterého v úterý odešel Jindřich Forejt. ČTK to sdělil mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. O nástupu Sklenáře na Hrad se v posledních dnech spekulovalo. Naposledy pracoval u společnosti China Energy Company Limited (CEFC).

Sklenář už na Pražském hradě na odboru protokolu pracoval v době prezidentství Václava Havla. Odešel v době, kdy byl prezidentem Václav Klaus. Zpět se vrátil v roce 2014, podle médií proto, aby nahradil Forejta. S tím měl údajně v oblasti protokolu řadu sporů. V březnu 2015 podal výpověď a odešel do pobočky CEFC.

Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem. O uvolnění z funkce sekčního ředitele zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company Sklenář požádal v uplynulých dnech, CEFC mu vyhověla.

Forejt, jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, svůj odchod oznámil v úterý, zdůvodnil ho zdravotními a osobními důvody. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář poté ČTK řekl, že se Sklenářem o možné spolupráci bude jednat.

"Prezident republiky potřebuje stoprocentní a perfektní servis, na který byl zvyklý. A moje jediná úloha je, aby ten servis byl minimálně stejný a v ideálním případě ještě lepší," řekl Sklenář ke svému úkolu.

"A pan prezident mi řekl, já si ho velmi vážím, mám ho osobně velmi rád, a pan prezident mi sdělil, že bude rád, pokud budu určitou dobu k dispozici a stabilizuji fungování protokolu," řekl Sklenář. Dodal, že své působení na Hradě by charakterizoval v řádu měsíců, ne v řádu let.

Témata:  Pražský Hrad Jindřich Forejt Miroslav Sklenář

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná třetí výročí války. Na akci vystoupil i prezident Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v sobotu zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.