Pražský Hrad

Pražský hrad

Novým ředitelem komunikace Hradu bude Vít Kolář

Domov

Personální změny na Pražském hradě pokračují. Novým ředitelem komunikace se stává Vít Kolář, manažer, diplomat a bývalý novinář. Na pozici nahrazuje Markétu Řehákovou, přičemž za ni musí ještě najít náhradu do funkce tiskového mluvčího.

Petr Pavel

Domov

Prezident Pavel se dnes přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad

Prezident Petr Pavel se dnes přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane.

Petr Pavel

Pavlova kancelář by se měla na Hrad kompletně přesunout do konce března

Domov

Celá kancelář prezidenta Petra Pavla by měla na Pražském hradě působit do konce března. Pavel to dnes řekl na své pravidelné tiskové konferenci v Hrzánském paláci, kde úřaduje od svého lednového zvolení. Prostory na Hradě se nyní kontrolují a připravují, stejně jako Lumbeho vila, kde by měl Pavel bydlet ve všední dny. Příprava ubytování je podle něj záležitostí několika týdnů.

Petr Pavel

Pavel svůj plán na 100 dní zveřejní brzy, zahrne i pravidla pro výběr soudců ÚS

Domov

Svůj plán pro prvních 100 dní ve funkci zveřejní prezident Petr Pavel v nadcházejících dnech. Zahrnovat bude i pravidla pro výběr ústavních soudců nebo snahu moderovat vnitropolitickou debatu mezi vládou a opozicí, řekl dnes Pavel v rozhovoru s ČTK při své první zahraniční návštěvě v Bratislavě. V dokumentu bude i plán prvních zahraničních cest.

Petr Pavel

Lidé by měli na inauguraci na třetí nádvoří Hradu dorazit včas, budou prohlídky

Domov

Budoucí prezidentská kancléřka Jana Vohralíková vyzvala lidi, kteří chtějí sledovat čtvrteční inauguraci prezidenta Petra Pavla na třetím nádvoří Pražského hradu, aby dorazili na místo včas. Musejí počítat s bezpečnostními kontrolami. Vohralíková to řekla na dnešní tiskové konferenci. Na inauguraci se podle ní podílí protokoly Senátu, Sněmovny, prezidentské kanceláře a lidé z Pavlova týmu, celkem zhruba 40 lidí.

Petr Pavel

Diplomacii na Hradě pod Pavlem povede Zajíček, protokol Pernický

Domov

Zahraniční odbor Pražského hradu povede po nástupu nového prezidenta Petra Pavla klíčový český diplomat v Bruselu Jaroslav Zajíček. Ředitelem protokolu bude dosavadní český velvyslanec v Bělorusku Tomáš Pernický. ČTK to dnes sdělila Markéta Řeháková, manažerka komunikace zvoleného prezidenta Pavla.

Pražský hrad

Pražský hrad odmítl, že by platil bezpečnostní agenturu s neomezeným přístupem

Domov

Kancelář prezidenta republiky (KPR) odmítla, že by na Pražském hradě působila soukromá bezpečnostní agentura, která by měla neomezený přístup do jeho prostor. KPR to uvedla v prohlášení zveřejněném na webu Pražského hradu v reakci na vyjádření zvoleného prezidenta Petra Pavla. Ten v pátek zmínil podezření týkající se soukromé bezpečností agentury, která na Hradě působí mimo běžný bezpečnostní režim.

Vít Rakušan

Rakušan si dovede představit přívětivější bezpečnostní opatření na Pražském hradě

Domov

Na Pražském hradě jistě existují i jiná režimová opatření, přívětivější k návštěvníkům než současné bezpečnostní kontroly, řekl novinářům před dnešní schůzkou se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN). Předpokládá, že na asi hodinové schůzce s Pavlem projednají například otázku stavu policie či hasičů, mluvit by mohli i o krizovém řízení.

Pražský hrad

Plat prezidenta republiky vzrostl za deset let zhruba o čtyři pětiny

Domov

Plat prezidenta republiky vzrostl za dobu mandátu Miloše Zemana, tedy za deset let, zhruba o čtyři pětiny. Vítěz nadcházejícího volebního finále bude aktuálně pobírat měsíčně 341.200 korun. Ve druhém kole prezidentské volby se střetnou předseda hnutí ANO Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel. Hlava státu pobírá nejvyšší měsíční odměnu mezi ústavními činiteli, následuje předseda Ústavního soudu.

Klíčníci otevřeli Korunní komoru s korunovačními klenoty. (16.1.2023)

Sedm klíčníků otevřelo v katedrále Korunní komoru s korunovačními klenoty

Domov

Korunní komoru v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kde se uchovávají české korunovační klenoty, dnes otevřelo sedm klíčníků. Klenoty z ní poté klíčníci spolu s památkář vynesli a vybalili z jejich schrán. Od úterý se budou moci na vzácné klenoty a relikvie přijít podívat zájemci do svatovítské katedrály. Návštěvníci si budou moci do 21. ledna prohlédnout také lebku sv. Václava.

Pražský hrad

Domov

Výsledek kontroly hospodaření Hradu projedná NKÚ zkraje příštího roku

Výsledky kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a jí podřízených organizací, Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány, projedná širší vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zkraje příštího roku. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí úřadu Hana Kadečková. První jednání kolegia v příštím roce se má uskutečnit 16. ledna.

Ilustrační foto

Hrad v pondělí oznámí vystavení korunovačních klenotů

Domov

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů. Oznámen bude termín a také "mimořádné místo", na kterém se tak stane. Zástupci hradu se vyjádří i k výsledku vědeckého průzkumu Svatováclavské koruny. V tiskové zprávě to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pražský hrad

Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie ke kontrolám na Hradě

Domov

Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie k zachování bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. V prohlášení, které zveřejnila i na webu, dnes Hrad oznámil, že ztratil důvěru ve způsob, jakým policie na Hradě bezpečnostní opatření nastavila. Příští týden Hrad oznámí další postup. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil.

Pražský hrad

Domov

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů mají mezi kandidáty na prezidenta svého favorita

Téměř tři čtvrtiny Čechů by si vybraly mezi uchazeči o prezidentské křeslo svého favorita. Hlasovat o nástupci Miloše Zemana se v lednu rozhodně nebo spíše chystá 83 procent voličů, vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál. Kdyby do druhého kola nepostoupil jejich favorit, byla by účast voličů podle průzkumu zřejmě nižší, podle průzkumu by dosáhla 71 procent.

Pražský hrad

Policie chce zatím zachovat kontroly na Pražském hradě

Domov

Policie prozatím doporučila zachovat bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Je to sídlo hlavy státu a jedna z nejnavštěvovanějších památek, což z něj dělá potenciálně atraktivní měkký cíl. Pokud se bezpečnostní situace změní, policisté jsou připraveni opatření změnit. ČTK to dnes sdělila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy