Na tiskové konferenci to dnes oznámil prezident Petr Pavel a policisté následně přestali kontrolovat návštěvníky. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je lepším řešením provádění namátkových kontrol. Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že u každého vstupu zůstane jeden rám, z praktických důvodů.

Odstraňování rámů začalo v poledně a po 12:00 policisté přestali návštěvníky kontrolovat. Kontroly byly zavedeny v roce 2016, podle kritiků byla ale opatření zbytečná. O zrušení kontrol se přitom začalo mluvit už více než před rokem. Hrad přesto bez ochrany nezůstane. Zvažuje se například například nové zabezpečení vjezdů, kdy by se na určených místech mohly objevit výsuvné sloupky.

Policejní prezident Vondrášek uvedl, že loni na jaře byl připravený plán na přechod k namátkovým kontrolám, ten ale zhatila ruská vojenská invaze na Ukrajinu. Při dalším hodnocení bezpečnostních rizik loni na podzim pak pro změnu nebylo možné opatření zrušit kvůli nelegální migraci a českému předsednictví v Radě EU.

Bezpečnostní rizika ale postupně odpadla a policie se přiklonila ke kompletním kontrolám všech vozů, avšak pouze namátkovým kontrolám návštěvníků. Na všech nádvořích Hradu přesto zůstanou preventivní hlídky a Rakušan přislíbil spolupráci na projektu, který má vést k odstranění fyzických zátarasů pro vozidla.

Policisté mohou pro další namátkové kontroly na Hradě využívat informace z kamer a bude jen na nich, zda ke kontrole přistoupí. U kažého vstuu ale zůstane jeden rám, neboť je méně zatěžující, než jiné detekční prostředky policie.

reklama