Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel: Bezpečnostní rámy z Hradu se začnou odstraňovat, plošné kontroly skončí

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dnes se začala odstraňovat většina bezpečnostních rámů na Pražském hradě. Končí tak plošné kontroly u vstupů, které byly zavedeny v roce 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná.

Na tiskové konferenci to dnes oznámil prezident Petr Pavel a policisté následně přestali kontrolovat návštěvníky. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je lepším řešením provádění namátkových kontrol. Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že u každého vstupu zůstane jeden rám, z praktických důvodů.

Odstraňování rámů začalo v poledně a po 12:00 policisté přestali návštěvníky kontrolovat. Kontroly byly zavedeny v roce 2016, podle kritiků byla ale opatření zbytečná. O zrušení kontrol se přitom začalo mluvit už více než před rokem. Hrad přesto bez ochrany nezůstane. Zvažuje se například například nové zabezpečení vjezdů, kdy by se na určených místech mohly objevit výsuvné sloupky.

Policejní prezident Vondrášek uvedl, že loni na jaře byl připravený plán na přechod k namátkovým kontrolám, ten ale zhatila ruská vojenská invaze na Ukrajinu. Při dalším hodnocení bezpečnostních rizik loni na podzim pak pro změnu nebylo možné opatření zrušit kvůli nelegální migraci a českému předsednictví v Radě EU.

Bezpečnostní rizika ale postupně odpadla a policie se přiklonila ke kompletním kontrolám všech vozů, avšak pouze namátkovým kontrolám návštěvníků. Na všech nádvořích Hradu přesto zůstanou preventivní hlídky a Rakušan přislíbil spolupráci na projektu, který má vést k odstranění fyzických zátarasů pro vozidla.

Policisté mohou pro další namátkové kontroly na Hradě využívat informace z kamer a bude jen na nich, zda ke kontrole přistoupí. U kažého vstuu ale zůstane jeden rám, neboť je méně zatěžující, než jiné detekční prostředky policie.

Témata:  Petr Pavel Pražský Hrad Policie ČR

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy