reklama

„Tomio je můj rodný bratr, stejně jako nejmladší Osamu. Ještě se pamatuju na to, jak Tomka přivezli v Tokiu domů z porodnice. Nahlížel jsem do dětské postýlky a zvědavě si prohlížel svého prvního sourozence, o šest let mladšího brášku,“ vzpomíná Hayato, který nedávno na sociálních sítích uvedl, že Tomio vsadil na „ruskou kartu“.

Netají se tím, že všichni tři bratři mají odlišný politický názor. „Tím ale přece nepřestáváme být rodnými bratry. Náš tatínek ještě žije, bydlí v dalekém Japonsku. Měli jsme moc hodnou maminku - Češku s moravskými kořeny. Zemřela před 5 lety a do smrti se vroucně modlila za nás všechny tři své syny - a věděla, jak jsme v lecčems odlišní, že máme každý svůj vlastní, osobitý životní příběh,“ vysvětluje.

Poukazuje na to, že právě kvůli jeho nedávným slovům o směřování jeho bratra Tomia, který se podle něj chce stát prezidentem, mu přišlo několik nepříjemných vzkazů. „Pan Stehura z SPD mi v komentáři na Facebooku vytkl, že jsem na rozdíl od Tomia, který vydělal milióny, v životě mnoho nedokázal. Spolu s manželkou Ludmilou jsem vychoval 5 dětí, dvě dcery a tři syny - a všichni studují na univerzitě, nebo na gymnáziu. To je, myslím, jeden náš hmatatelný příspěvek širší společnosti,“ ohradil se Hayato.

„A má snad právo vyjádřit se ke společenským a politickým otázkám teprve ten, kdo se stal milionářem? To je hluboký omyl. Žijeme v demokracii, usilujeme o společnost, kde má svoji důstojnost každý člověk, i ten zdánlivě obyčejný - a právem se účastní veřejného dění a vyjadřuje se k němu - ze své vlastní, jedinečné životní zkušenosti,“ domnívá se.

Na závěr přiznává, že má o bratra obavy. „O Tomka mám starost. Myslím na naši věřící, jemnou a vzdělanou maminku - co by asi říkala na jeho počínání v politice v poslední době, kdyby byla mezi námi...“ dodal ve svém velmi emotivním příspěvku.

reklama