reklama

V Otázkách Václava Moravce České televize to dnes uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Připustil, že návrh je částečnou reakcí na směrnici EU o držení zbraní, která plánuje zpřísnit podmínky pro držení zbraní. Uvedl, že chystá žalobu k Soudnímu dvoru EU. "Uděláme všechno pro to, aby ta směrnice nebyla součástí českého práva," řekl Chovanec.

Vnitro chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. V okamžiku útoků jako byly například ty v Nice či Berlíně jsou podle něj možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Chovanec dnes uvedl, že od návrhu nehodlá ustoupit, i když vyvolal politickou bouři. Ministr je přesvědčen, že jde o "zdravý rozum". "Budu se snažit přesvědčit kolegy o tom, že pravda je na straně ministerstva vnitra," řekl dnes Chovanec. Proti jsou ministerstva vedená hnutím ANO.

S ministrem v debatě kolem ústavního zákona nesouhlasil ani europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09). "Myslím si, že to je nezodpovědné," řekl Polčák. Podle něj takové právo nemá zakotven žádný jiný stát EU. "Stávající legislativa funguje, proč to povyšovat do ústavního práva," ptal se Polčák.

reklama