Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak bojovat se smogem? Sobotka má plán

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Česko v těchto dnech trápí smog, jehož hlavním viníkem je automobilová doprava. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by mohlo jako prevence znečištění ovzduší působit mimo jiné větší rozšíření používání elektromobilů v Česku.

Ministrům proto navrhne, aby zvážili přesun peněz z evropských fondů do elektromobility. "Vláda by měla primárně připravit systémové nástroje, určitě by měla jít touto cestou," řekl novinářům na dotaz, zda ministerstva elektromobily používají. Dodal, že chybí hlavně síť nabíjení.

"Vláda se musí postarat o to, aby byla infrastruktura. Když se podíváte na hustotu nabíjecích stanic, tak to není dobrá situace," konstatoval. V hlavním městě, kde je situace lepší, vidí Sobotka používání elektromobilů vládními úřady jako perspektivní.

Sobotka před jednáním vlády zopakoval, že města by měla víc používat možnosti, které jim dává zákon pro boj se smogem. Regulační řády ani nízkoemisní zóny zatím neplatí nikde, uvedl s tím, že Praha už zónu alespoň připravuje.

Témata:  Bohuslav Sobotka smog elektromobily

Související

Aktuálně se děje

4. srpna 2025 12:25

Jak na tom je Jana Boušková? Václav Vydra otevřeně promluvil

Václav Vydra je samozřejmě nejdůvěryhodnějším zdrojem zpráv o zdravotním stavu Jany Bouškové, který se podle posledních informací konečně zlepšuje. Potvrzují to i nejnovější slova oblíbeného herce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Pendolino, ilustrační fotografie.

Pendolino na nové trase. České dráhy očekávají, že padne rekord

České dráhy od konce srpna nasadí denně na jeden pár vlaků Jižní expres vysokorychlostní jednotku Pendolino. Nasazení na koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi umožní nejen zkrácení jízdní doby pro cesty do a z jihočeské metropole, ale také bude znamenat pokoření dosavadního maximálního rychlostního limitu na tuzemské železnici v rámci pravidelného vlakového provozu. Na modernizovaných traťových úsecích se totiž počítá s tím, že Pendolino pojede rychleji než 160 km/h, což je dosavadní traťové maximum v České republice.