Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli reorganizaci policie byla podána dvě trestní oznámení. Míří na GIBS a žalobce Šeredu

Pavel Blažek na 24. kongresu ODS
Pavel Blažek na 24. kongresu ODS
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Podle informací České televize míří trestní oznámení komise k reorganizaci policie na žalobce Petra Šeredu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a skupinu vyšetřovatelů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Předseda sněmovní komise Pavel Blažek (ODS) sdělil, že obě trestní oznámení již podepsal. Šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan i GIBS nemohou dnešní informaci o podání trestního oznámení komentovat, protože o tom zatím vědí pouze z médií.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Trestní oznámení se týká kauzy zmanipulovaných IT zakázek, které GIBS s olomouckými žalobci vyšetřovali. Bývalý detektiv Jiří Komárek v minulosti v souvislosti s touto kauzou nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Z vyšetřování komise však vyplynulo, že zprávy o úniku informací nebyly pravdivé a že nikdo z okolí Tuhého neposílal varovnou SMS o chystaném zásahu policie.

Podle ČT Šereda umožnil Komárkovi, aby se dostal k informacím z vyšetřování, které proti Tuhému vedla GIBS. Druhé trestní oznámení míří na Milana Vaculíka z GIBS, který s týmem prověřoval policejního prezidenta. Podle poslanců od něj unikly do médií některé informace.

Tento případ komise podrobně řešila na jednom z jednání, když vyslýchala inspektora GIBS, který kauzu řešil, a dozorující státní zástupkyni. Zatímco žalobci jsou přesvědčeni, že informace unikaly, Blažek po jednání uvedl, že to nemohou dokázat.

K případu se nedávno vyjádřilo i Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které v kauze udělalo dohledovou prověrku. Konstatovalo, že trestní řízení bylo zahájeno a vedeno důvodně.

Témata:  Pavel Blažek Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Aktuálně se děje

9:17

Česko se loučí s Annou Slováčkovou (†29): Vzkazy Peroutky či Vondráčkové berou za srdce

Češi se od nedělního večera loučí se statečnou bojovnicí Aničkou Slováčkovou, která podlehla zákeřné rakovině. Bylo jí pouhých 29 let. Smutna zpráva vyvolala i mnoho reakcí známých osobností na sociálních sítích. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Vážná nehoda v Návsí. Řídil nezletilý, zasahoval záchranářský vrtulník

Po půlnoci ze soboty na neděli došlo k vážné dopravní nehodě v Návsí na Frýdecko-Místecku. Za volantem havarovaného vozidla seděl nezletilý mladík bez řidičského průkazu, dechová zkouška u něj navíc prokázala požití alkoholu. Jeden ze spolujezdců utrpěl při nehodě vážná zranění a musel být vrtulníkem přepraven do nemocnice v Ostravě.