Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mládek už není ministrem, Zeman ho odvolal. Rezort povede Sobotka

Jan Mládek /ČSSD/ ministr průmyslu a obchodu
Jan Mládek /ČSSD/ ministr průmyslu a obchodu
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Prezident Miloš Zeman k dnešnímu dni odvolal z funkce ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Zároveň řízením úřadu pověřil od 1. března předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Na tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

O odvolání Mládka požádal Zemana minulý týden Sobotka. Premiér chce resort řídit dočasně, nového ministra plánuje prezidentovi navrhnout po sjezdu sociální demokracie, který začne 10. března.

Podle Ovčáčka chce Zeman v nejbližší době Mládka přijmout a poděkovat mu za jeho práci. Ovčáček vyzdvihl Mládkovu podporu ekonomické diplomacii a jeho proexportní politiku. Nový ministr by podle něj měl na práci Mládka navázat.

Za hlavní důvod personální změny Sobotka označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů.

Zatím není jasné, kdo by se měl novým ministrem stát. Spekuluje se o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (ČSSD), někdejším sociálnědemokratickém ministru průmyslu Milanu Urbanovi nebo Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi.

Témata:  Miloš Zeman Jan Mládek Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Bohuslav Sobotka

Související

Aktuálně se děje

10:35

Metro srazilo člověka a nejezdilo. Náhradní doprava nebyla bez komplikací

Tragédie ve středu večer přerušila provoz metra na lince C. Vlak ve stanici Hlavní nádraží srazil člověka, který zraněním podlehl. Na několik hodin byla zavedena náhradní autobusová doprava, která se neobešla bez komplikací. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy