reklama

Do další vlny EET nespadají například o obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Rovněž existuje řada obchodníků, kteří mají pouze sezonní prodej. Těm stačí se do systému EET přihlásit později, tedy až ve chvíli, kdy začnou platby přijímat. Navíc podle správy část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Evidovat také nemusejí ti, kteří mají prodej jako okrajovou činnost. "Pokud se jedná o okrajovou, doplňkovou činnost, která by měla být v režimu EET evidována dříve než hlavní činnost, pak lze tuto činnost evidovat až současně s činností hlavní," vysvětlila daňová specialistka společnosti KODAP Jana Janoušková.

O okrajovou či doplňkovou činnost se jedná tehdy, pokud tržby z této činnosti za předchozí kalendářní rok jsou za každou jednotlivou provozovnu do 175.000 korun a současně tvoří maximálně 49 procent tržeb provozovny. Týká se to například veterinářů, který zároveň s ordinací prodává krmivo a tržby z této činnosti jsou nižší než 175.000 korun a tvoří maximálně 49 procent tržeb. Služby veterinářů přitom spadají až do třetí fáze EET, která začíná za rok v březnu.

Finanční správa již dříve také deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. "Vzhledem k tomu, že kontrolní nákup v obchodě je mnohonásobně rychlejší než kontrolní nákup v restauraci, půjde o stovky akcí denně, a to napříč celou republikou," uvedl v pondělí šéf Finanční správy Martin Janeček. Za závažné porušení zákona o  EET hrozí pokuta až 500 tisíc korun nebo až uzavření provozovny.

reklama