Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚOOZ v roce 2016 rozdal pokuty za šest milionů, kontroloval i uprchlická zařízení

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) loni na pokutách vybral přes šest milionů korun, což je čtyřnásobek při srovnání s rokem 2015. Kontrolou prošly nejen soukromé firmy, ale i státní instituce včetně ministerstev či uprchlických zařízení.

Nejvyšší sankci udělil společnosti T-Mobile, a to 3,6 milionu korun. Operátor dostal pokutu v polovině loňského roku kvůli tomu, že dostatečně nezabezpečil data svých klientů před jejich odcizením svým zaměstnancem.

Mezi odcizenými údaji byla jména, data narození, adresy, telefonní čísla, zákaznické kódy, údaje o tarifech, průměrných útratách a značkách zařízení i čísla účtů. Operátor postih přijal. Sankci označil za nepřiměřenou, ale neodvolal se.

V uprchlických zařízeních problémy nebyly. Naopak ministerstvu práce a sociálních věcí úřad uložil pokutu ve výši 150.000 korun za to, že nedostatečně kontrolovalo zálohovaná data žadatelů o dávky v pronajatých externích datových centrech.

Předsedkyně úřadu Ivana Janů ve zprávě poukázala na to, že ÚOOÚ byl loni na rozdíl od minulosti jen několikrát opomenut jako připomínkové místo. Jako příklad uvedla návrh novely zákona o zpravodajských službách, v němž byla navrhována reforma dozoru nad zpravodajskými službami.

Témata:  ÚOOÚ pokuty ministerstva

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.