reklama

Kalousek, který byl v roce 2012 ministrem financí, v diskusi řekl, že finanční správa má právní nástroje na to, aby otazníky kolem korunových dluhopisů vyjasnila. Případu se ale podle něj nevěnuje, protože úřad spadá pod resort, který Babiš řídí.

Ohradil se také proti tomu, že jako ministr financí umožnil firmám vydávat tento typ dluhopisů a zneužívat je pro optimalizaci. Umožnila to podle něj Česká národní banka (ČNB). „To, že si začaly firmy v roce 2012 vydávat dluhopisy, nebylo proto, že ministerstvo financí vydalo dluhopisy pro domácnosti v roce 2011, ale proto, že na začátku roku 2012 ČNB výrazným způsobem uvolnila vydávání dluhopisů pro financování firem," popsal Kalousek. Jurečka ale uvedl, že Kalousek byl tehdy ministrem financí. Říkat nyní, že za to nemůže, to není zodpovědné, tvrdí.

Kalousek měl potřebu po skončení pořadu několik věcí ujasnit. „V samotném závěru OVM mě pan ministr Jurečka a redaktor Moravec osočili z toho, že jsem v případě korunových dluhopisů  nebyl  dostatečně prozíravý a že jsem nezakročil včas, když se korunové dluhopisy staly mediálně známým optimalizačním hitem. Pořad končil a já se tomuto argumentu mohl smát pouze nonverbálně,“ uvedl šéf TOP 09 na svých stránkách.

I proto se rozhodl, že připomene „základní fakta“. „Korunové dluhopisy pro domácnosti vydal stát poprvé 11. 11. 2011. V roce 2012 opravdu tento instrument začal být zneužíván řadou neeticky se chovajících podnikatelů. Ministerstvo financí okamžitě předložilo novelu, která měnila právní stav  platný od roku 1993. Každá novela zákona o dani z příjmu může platit nejdříve 1. 1. následujícího roku. Tak tomu bylo i v tomto případě a od 1. 1. 2013 jsou korunové dluhopisy zdaněny,“ vysvětluje Kalousek.

„Dovoluji se proto veřejně zeptat pana ministra Jurečky i pana moderátora Moravce, jaký čas že jsem promarnil a za co že mám nést odpovědnost. Dychtivě čekám na odpověď. Myslím, že i veřejnost si odpověď zaslouží, protože někoho obvinit je snadné, mít pro to ale relevantní argument může být těžší. Skutečným problémem totiž je zneužití zákona, který finanční správa neřeší. Za to, že exekutiva nekoná, nesou odpovědnost všechny tři vládní strany. Pro toto tvrzení mám dost argumentů. O to zvědavější jsem na argumenty, kterými své tvrzení doloží pánové Jurečka a Moravec,“ vzkázal jim.

10 komentářů (Poslední 12.03. 00:23) Napište svůj názor

reklama