Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza TSK pokračuje: Policie prohledává firmy v Brně nebo Kladně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Policie v souvislosti s vyšetřováním veřejných zakázek pražské Technické správy komunikací (TSK) prohledává vedle TSK také kanceláře devíti firem se sídlem v Praze, Brně, Kladně a Čelákovicích. Uvedl to dnes Český rozhlas Radiožurnál. Policie v úterý obvinila v případu jednu firmu a tři lidi, podle serveru Neovlivní.cz je jedním z nich náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec, který městskou firmu v předchozích letech řídil.

Další dva obvinění jsou podle rozhlasu také z TSK, naopak zdroj webu Neovlivní.cz uvádí, že jsou ze soukromých firem. "Náměstek Pivec je jeden ze tří obviněných, další jsou zástupci soukromých společností. Jsou podezřelí, že se chystali vyvést agendu spojenou s telematickými a dopravními systémy z TSK do soukromé firmy," řekl serveru zdroj obeznámený s případem.

Podle úterních informací státního zástupce Jiřího Pražáka jsou obvinění podezřelí ze sjednání výhody v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek TSK. Rozhlas dnes uvedl, že policie by se mohla zajímat o zakázku na údržbu kamerového systému, o kterou se loni ucházelo devět firem. Za pět milionů korun ji nakonec získala firma Eltodo.

Návštěvu policistů ve firmě rozhlasu potvrdili bez bližších podrobností jen mluvčí Eltoda a firmy AŽD. Mluvčí AŽD Jiří Dlabaja současně řekl, že neví o tom, že by firma byla obviněna. Podle Neovlivní.cz kriminalisté byli i v sídle společností Camea.

TSK je příspěvková organizace hlavního města, která se stará o pražské komunikace a chodníky. Město nyní dokončuje transformaci firmy na akciovou společnost. Policie v úterý zasahovala v sídle TSK v Praze 1 a také v ulici Na Bojišti v Praze 2, kde pracují zaměstnanci, kteří mají na starosti mimo jiné semafory, světelné informační tabule nebo kamerový systém. Sídlí tam i útvar, jenž zpracovává například podklady pro žádosti o evropské dotace.

Trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě spáchá ten, kdo sjedná některému z dodavatelů či soutěžitelů výhodnější podmínky na úkor jiných, a to v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě či jinému člověku prospěch. V základní sazbě za to hrozí až tříleté vězení nebo zákaz činnosti, úřední osoby lze za určitých okolností potrestat až deseti lety odnětí svobody.

Témata:  Praha kladno Policie ČR

Aktuálně se děje

12. srpna 2026 14:58

Poslední rozloučení s Vladimírem Páralem. Rodina už má jasno

Česko zasáhla jedna smutná zpráva v samém úvodu tohoto týdne. Známý spisovatel Vladimír Páral zemřel v pondělí v den svých 94. narozenin. Ačkoliv by se jistě našlo mnoho lidí, kteří by se s ním přišli rozloučit, zřejmě taková možnost nebude. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Léto

Komentář

Kolik by Česko stálo pokračování extrémních veder? Produktivita lidí klesá

Třicet stupňů Celsia není jen hranicí, kdy začíná být horko nepříjemné. Právě kolem této úrovně se podle analýzy Allianz Research začíná výrazně zhoršovat produktivita práce. Při nižších teplotách může oteplení v chladnějších zemích ještě šetřit náklady na vytápění a být spojeno s mírně vyšším výkonem. Nad třiceti stupni se ale efekt obrací. V pásmu mezi 30 a 35 stupni snižuje každý další stupeň hodinový výkon pracovníků přibližně o tři procenta průměrného hodinového výkonu.