reklama

ČSSD je podle něj lídry kabinetu, díky kterému je Česko na Slovensku vnímáno jako oáza stability, prosperity, klidu a důvěryhodnosti. Ocenil i spolupráci s českým premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou, označil ji za půjčky vzájemné důvěry. Sociálnědemokratické strany v obou zemích podle něj mají vyvíjet tlak na zvyšování životní úrovně.

Sociálnědemokratické strany se musejí stát alternativou pro občany, aby vzdorovaly "extremistickým hnutím a polobláznům" v politice, řekl Fico. Voliče takové subjekty získávají, protože "extremisti jsou dostatečně extrémní, poloblázni dostatečně blázniví", uvedl. V souboji s nimi je podle něj nutné změnit rétoriku a zapomenout na politickou korektnost, která je projevem slabosti.

Fico kritizoval také politické subjekty, které si podle něj ani neumějí představit uspořádání dvoudenního demokratického sjezdu jako sociální demokraté. "Stojí proti nám soupeři, kteří nevědí, co je demokracie ve vlastní straně," řekl. Členská základna některých slovenských stran je tak nízká, že by se všichni jejich členové společně vměstnali do výtahu, pobavil delegáty Fico. "A přitom se ucházejí o vedení země," uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka obhájil před delegáty dvoudenního sjezdu sociální demokracie, který dnes skončil na brněnském výstavišti, svou představu o nejužším vedení ČSSD. Do podzimních sněmovních voleb jde podle něj strana jednotná. Díky hlasům dvou třetin delegátů uhájil funkci šéfa strany a jeho pravou rukou zůstává ministr vnitra Milan Chovanec. Funkce udrželi i všichni řadoví místopředsedové, kteří se o ně ucházeli. Uvolněná místa obsadili delegáti náměstkem pražské primátorky Petrem Dolínkem a poslancem Janem Birkem. Neuspěl kritik dosavadního vedení poslanec Jeroným Tejc.

Sobotka v souboji o post předsedy neměl zhruba půl roku před sněmovními volbami soupeře. V tajné volbě dostal 67 procent hlasů. V roce 2015 i 2013 ho podpořilo zhruba 85 procent delegátů. Sobotka uspěl na sjezdu počtvrté za sebou a nejen se svým výsledkem je spokojen. "Vedení získalo silný mandát a důležitá je i změna," uvedl.

Druhým mužem nejsilnější vládní strany zůstává Chovanec, kterého si Sobotka za svého statutárního místopředsedu přál. Získal 379 hlasů delegátů, jeho jediný vyzyvatel Jeroným Tejc 280. Tejcovi, který byl na sjezdu nejhlasitějším kritikem vedení spolu s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, se pak nepodařilo prosadit ani mezi pět řadových místopředsedů.

Mezi nimi naopak budou i nadále ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se s 591 hlasy stal nejúspěšnějším kandidátem na sjezdu, ministryně práce Michaela Marksová i předseda Sněmovny Jan Hamáček. Nováčky se stali volební manažer Birke a Dolínek. Tomu ustoupila dosavadní místopředsedkyně Lenka Teska Arnoštová, protože Dolínek před ní dostal přednost v domovské Praze. Místopředseda pro hospodaření Martin Starec se o místo neucházel, v únoru se ujal nově zřízené funkce ekonomického ředitele ČSSD.

S jednotným týmem se chce Sobotka pokusit o vítězství ve volbách, členové strany už začali s ostrými útoky na lídra předvolebních průzkumů hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše. Sobotka prohlásil, že Babiš není sociálně citlivý miliardář, ale člověk, který nemá rád demokracii. Chce podle něj získat absolutní a nekontrolovanou moc všemi prostředky. Babiš vzkázal, že si přeje demokracii bez pokrytectví a bez korupce. Premiéra obvinil, že ho řídí lobbisté.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama