Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští policisté mohou nově kontrolovat otisky prstů v dokladech a povoleních k pobytu

Policie ČR, ilustrační fotografie
Policie ČR, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Čeští policisté mohou pomocí nových zařízení kontrolovat otisky prstů v cestovních dokladech a povoleních k pobytu, a to i v terénu. Vybudování projektu Národní kontrolní autority (NKA) vyšlo přibližně na 46 milionů korun a z 80 procent byl financováno z norských fondů.

"Otisk prstu je velice citlivý údaj, proto je zabezpečený přísnou elektronickou metodou. Jeho přečtení vyžaduje vytvoření infrastruktury, která umožní příslušným orgánům přístup a zpracování těchto údajů," sdělil vedoucí národního centra pro ochranu hranic Petr Malovec.

Podle něj má NKA za úkol také spojit a ověřovat certifikáty pravosti dokladů, které vydává ministerstvo vnitra a zahraniční úřady. NKA může i žádat o tzv. certifikáty přístupu, které jí umožní přístup právě k citlivým údajům v dokladech.

"Druhým projektem bylo vybudování mobilního inspekčního systému pro ověřování totožnosti osob vůči elektronickým dokladům," řekl Malovec. Pět nových zařízení umožňuje policistům kontrolovat identitu pomocí fotografií a otisků prstů i v terénů. Ve zkušebním režimu fungují zařízení asi dva týdny, do plného provozu by měly být uvedeny v polovině roku.

Policie až do současnosti neměla možnost ověřit držitele dokladu pomocí otisků prstu. Neměla také infrastrukturu, která by automaticky ověřovala pravost dokladů.

Témata:  Policie ČR pasy Ministerstvo vnitra České republiky

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:48

Bruce Willis už nepotřebuje slova. Spekuluje se o zhoršení zdravotního stavu

Bruce Willis v březnu oslavil 70. narozeniny, ale žádného dárku ve formě zlepšení zdravotního stavu se nedočkal. Naopak, ze Spojených států amerických přicházejí zprávy o tom, že se mělo hollywoodskému herci přitížit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.